Cytryniec chiński oplecie płot i altanę. Na jego widok sąsiadki z zazdrości będą wytrzeszczać oczy
Cytryniec chiński to mało znana w Polsce, pnąca roślina, która może być najpiękniejszą ozdobą twojego ogrodu. Oplecie płot, pergolę i altanę, a latem da ci schronienie pod słońcem i zachwyci widokiem pięknych, czerwonych owoców, które od tysięcy lat doceniane są za swoje zdrowotne właściwości. Jednak, jeśli chcesz, aby cytryniec obficie owocował i zachwycał urodą przez cały sezon, wczesną wiosną nie możesz zapomnieć o jego przycinaniu.
Cytryniec chiński (z łac. Schisandra chinensis) pochodzi z Azji, gdzie naturalnie porasta tereny górskich obszarów: Chin, Korei, Japonii i Rosji. Z powodzeniem możesz jednak uprawiać go również w swoim ogrodzie, ponieważ dobrze odnajduje się w polskim, umiarkowanym klimacie. Mrozoodporne, dwupienne pnącze zachwyca urodą, oplatając płoty, altany i pergole.
Z jego pomocą latem ochronisz się przed słońcem podczas upałów i bez trudu stworzysz na działce unikalny, naturalny wystrój, którego pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. A to jeszcze nie wszystko, ponieważ bogate w przeciwutleniacze, podobne do winogron owoce cytryńca chińskiego przydadzą ci się do przygotowania zdrowego naparu, którego picie wspomaga również trawienie i pomaga w ochronie organizmu przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.
Uprawa cytryńca chińskiego ma wiele zalet, a sama roślina nie jest wymagająca. Najważniejszym aspektem jest to, by zapewnić pnączu słoneczne lub półcieniste stanowisko i wilgotne, lekko kwaśne lub neutralne, żyzne podłoże. Idealnie, jeśli będzie znajdować się w miejscu, które osłonięte od silnego wiatru, który mógłby uszkodzić pnącze, ale nie jest to najważniejsze, ponieważ w naszym klimacie silne wichury nie zdarzają się często.
Cytryniec chiński kwitnie w maju i czerwcu, ale najlepiej posadzić go wiosną lub jesienią, aby miał czas się ukorzenić. Przed umieszczeniem w ziemi sadzonki, w dołku umieść warstwę drenażu. Na sam dół wysyp żwirek, później korę i piasek, a dopiero na samą górę żyzną glebę. Pamiętaj, że ten gatunek szybko się rozrasta, dlatego najpiękniej prezentuje się, sadzony przy płotach, pergolach czy altankach.
Może cię zainteresować: Tej rośliny wszyscy będą ci zazdrościć. Winogronowa róża zachwyca kwiatami i owocami
Przycinanie cytryńca chińskiego to jeden z najważniejszych zabiegów w jego pielęgnacji. Wykonuj je zawsze wczesną wiosną, zanim zacznie obradzać się w nowe liście i kwiaty.
Pamiętaj, że robisz to po to, aby ograniczyć rozrost pędów, pozbyć się starych i suchych gałązek, pobudzić pnącze do pięknego wzrostu i oraz roślinie pożądany kształt. Zeszłoroczne pędy skróć o około 15 cm.
Czytaj również: Posadź w ogrodzie najpiękniejszy krzew. Żylistek zrobi większe wrażenie niż zwykłe hortensje
Owoce cytryńca chińskiego dojrzewają na początku września, ale pojawią się dopiero po 5 latach od posadzenia rośliny. Z jednej sadzonki zbierzesz od 1 do nawet 5 kg owoców, które jednak są nieco cierpkie w smaku. Możesz je wykorzystać do przygotowania dżemu albo zdrowego naparu.
Nabierz 1 łyżeczkę wysuszonych owoców cytryńca, wrzuć je do szklanki i zalej wrzątkiem. Parz pod przykryciem przez kwadrans. Po 15 minutach możesz wypić napar. Taką zdrową herbatkę stosuj 1-2 razy dziennie po 1 szklance.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu