Tej rośliny wszyscy będą ci zazdrościć. Winogronowa róża zachwyca kwiatami i owocami
Medinilla wspaniała nazywana jest Winogronową różą, ponieważ jej zwisające kwiatostany przypominają kiście winogron. Latem roślina zawiązuje owoce, które najpierw są różowe, a następnie purpurowe. Prezentuje się imponująco, a w dodatku może być ozdobą każdego domu. Co warto wiedzieć o tej roślinie i jak o nią zadbać?
Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica) to wiecznie zielona roślina, należąca do rodziny zaczerniowatych. Pochodzi z lasów tropikalnych południowo-wschodniej Azji, jednak jest uprawiana w wielu miejscach na świecie. Można ją z powodzeniem uprawiać w doniczce, jako roślinę ozdobną. W Polsce sprawdzi się jako roślina pokojowa, lecz może też trafić do ogrzewanej szklarni. Co warto o niej wiedzieć i jak ją pielęgnować?
Medinilla wspaniała w naturze jest rozłożystym krzewem, dorastającym nawet do 1,8 metra wysokości. Wyróżnia się owalnymi, skórzastymi liśćmi, które mogą osiągnąć nawet 30 cm długości, a także niewielkimi kwiatami, zebranymi w imponujące kwiatostany. Zwykle mają 30-40 cm długości, ale mogą być nawet dłuższe — do 50 cm.
Kwiaty wytwarzane przez roślinę są różowo-czerwone lub fioletowe. Zwisające na długich łodygach wiechy przypominają kiście winogron. Stąd bierze się inna nazwa rośliny — Winogronowa róża. Medinilla wspaniała jest rośliną wymagającą, niemniej jednak odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będzie zdrowo się rozwijać i zdobić dom.
Czytaj też: Adenium arabskie będzie orientalną ozdobą twojego domu. Tak zadbasz o Różę Pustyni
Medinilla wspaniała potrzebuje lekkiego i żyznego podłoża. W jej uprawie sprawdzi się na przykład podłoże do storczyków, wzbogacone nawozem zakwaszającym pH gleby. Dobrze rośnie w półcieniu lub na stanowisku jasnym, ale oświetlonym światłem rozproszonym. Lubi wilgotną glebę i wilgotne powietrze. Można jej pomóc poprzez systematyczne zraszanie.
W okresie wzrostu Medinilla wspaniała potrzebuje obfitego, równomiernego podlewania, jednak zimą je ograniczamy. Tak podlewanie, jak i zraszanie powinno odbywać się przy pomocy przegotowanej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, w okresie wzrostu najlepiej to robić co 10-14 dni, stosując nawozy bez wapnia. Sprawdzą się na przykład te stosowane w uprawie różaneczników.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach