Reklama
Reklama

Adenium arabskie będzie orientalną ozdobą twojego domu. Tak zadbasz o Różę Pustyni

Ma charakterystyczny, zgrubiały pień, dzięki któremu jest w stanie przetrwać suszę. Od kwietnia do września wytwarza zaś piękne kwiaty, które mogą mieć kolor biały, różowy, purpurowy lub czerwony. Adenium arabskie, znane też jako Róża Pustyni, wygląda wówczas jak małe, kwitnące drzewko. To urokliwa i oryginalna roślina, którą w dodatku możemy uprawiać w doniczce. Jak o nią zadbać?

Nazywają ją "Różą Pustyni" lub "Mini Baoabem". Adenium arabskie należy do rodziny toinowatych i w naturze osiąga około 2-3 metry wysokości. Roślinę można jednak z powodzeniem uprawiać w doniczce — tym bardziej że nie należy do szczególnie wymagających. Ten uroczy sukulent w formie niewielkiego, kwitnącego drzewka może być wyjątkową ozdobą domu czy ogrodu. Co warto wiedzieć o Róży Pustyni i jak o nią dbać?

Adenium arabskie — uprawa. Co zrobić, by roślina zdrowo się rozwijała?

Adenium arabskie (łac. Adenium obesum) rośnie dziko w środkowej i północno-wschodniej części Afryki, a także na Półwyspie Arabskim. Potrafi przetrwać nawet wiele miesięcy bez wody, ponieważ umie magazynować ją w oryginalnie wyglądającym pniu. Lubi słońce i ciepło, dlatego roślina najlepiej będzie się czuła ustawiona przy oknie wschodnim, zachodnim lub południowym. Najlepiej jednak, by nie była narażona na silne słońce przez cały dzień. Wystarczy 4-5 godzin dziennie.

Róża Pustyni z uwagi na swoje pochodzenie preferuje wysoką temperaturę — najlepiej około 20-30 stopni Celsjusza. Wyjątkiem jest stan spoczynku, w który rośliny czasami wchodzą jesienią, po zaprzestaniu kwitnienia. Wówczas Adenium arabskie powinno zostać przeniesione do jasnego, ale chłodniejszego pomieszczenia (około 12-13 stopni Celsjusza). Należy też zaprzestać jego podlewania.

Ziemia pod uprawę rośliny powinna być lekka i przepuszczalna. Podłoże powinno być dobrze zdrenowane. W doniczce należy też wykonać otwory, by nadmiar wody mógł swobodnie z niej wypływać. Do uprawy Róży Pustyni najlepiej sprawdzi się ziemia dla kaktusów i sukulentów, wymieszana z piaskiem w proporcji 3:1. 

Czytaj też: Ma ogromne kwiaty i można go wyhodować z nasion. „Kwiat nietoperz” będzie największą ozdobą twojej szklarni 

Pielęgnacja Róży Pustyni. Tak należy o nią zadbać

Aby Róża Pustyni rosła i kwitła, trzeba właściwie ją pielęgnować. Roślina wymaga regularnego nawożenia. Od marca do sierpnia należy to robić raz w tygodniu, stosując nawóz przeznaczony do kaktusów i sukulentów. By wzmocnić pień, a jednocześnie uzyskać rozkrzewiony pokrój rośliny, powinniśmy przycinać ją przynajmniej co dwa lata, wiosną. Zabieg ten pobudzi też Różę Pustyni do kwitnienia. Przycinamy czubki pojedynczych pędów lub rozwidlenia.

Adenium arabskie należy podlewać dopiero wówczas, gdy podłoże będzie już całkiem suche. Okresowe braki wody są sygnałem dla rośliny do jej magazynowania. Dzięki temu pobudzamy jej pień (znany jako kaudeks) do rozwoju. 

Zobacz też:

Zmieszaj i podlej zamiokulkasa. Liście będą duże i błyszczące

Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym

Zrób to teraz, a na wiosnę nie zobaczysz chwastów w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | uprawa roślin