Reklama
Reklama

Ma ogromne kwiaty i można go wyhodować z nasion. „Kwiat nietoperz” będzie największą ozdobą twojej szklarni

Znany jest jako „kwiat nietoperz” z uwagi na charakterystyczny wygląd i ciemny kolor. Krąpiel Chantriera to mało znana roślina, która jednak z powodzeniem może być uprawiana w Polsce. Może ozdobić pokój, jednak najlepiej będzie się czuć w ciepłej szklarni lub oranżerii. Jest naprawdę niezwykła i z pewnością przyciągnie wzrok wszystkich gości. Jak uprawiać roślinę i co warto o niej wiedzieć?

Krąpiel Chantriera (Tacca chantrieri), znana też jako "kwiat nietoperz" to roślina zielna z rodziny krąpielowatych, która w naturze występuje w Azji. Może być jednak z powodzeniem uprawiana również w doniczkach, stanowiąc niezwykłą ozdobę salonu czy szklarni. Nie jest kolorowa, jak inne kwiaty, jednak prezentuje się niezwykle oryginalnie. 

Ta tajemnicza, egzotyczna roślina wytwarza okazały kwiatostan o czekoladowej, niemal czarnej barwie oraz niewielkie podkwiatki i długie liście podkwiatostanowe. Czego potrzebuje, by zdrowo się rozwijać? Podpowiadamy, jak uprawiać krąpiel Chantriera.

Krąpiel Chantriera — uprawa rośliny

Krąpiel Chantriera zwykle osiąga około 100 cm wysokości i około 120 cm szerokości. Wytwarza efektowne kwiaty, wyrastające z bezlistnej łodygi, które przypominają skrzydła nietoperza. Przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą się one utrzymać nawet do 6 tygodni.

Warto wiedzieć, że roślinę można wyhodować z nasion. Przed wysiewem trzeba je jednak moczyć przez dobę w ciepłej wodzie, a następnie umieścić w dobrze przepuszczalnej, stale wilgotnej glebie o odczynie kwaśnym. Nasiona wysiewamy do ziemi na głębokość 0,5 cm. 

Czytaj też: Posadź w ogrodzie najpiękniejszy krzew. Żylistek zrobi większe wrażenie niż zwykłe hortensje 

Krąpiel Chantriera — jak dbać o roślinę?

Krąpiel Chantriera ma określone wymagania, które trzeba spełnić, by roślina zdrowo się rozwijała. Przede wszystkim preferuje jasne lub pół-cieniste stanowisko i powietrze o wysokiej wilgotności. Potrzebuje światła rozproszonego i nie toleruje przeciągów. Roślina najlepiej będzie rosła w oranżerii lub w szklarni, gdzie można zapewnić jej właściwą temperaturę otoczenia. Najlepiej, by sięgała 28 stopni Celsjusza.

W czasie intensywnego wzrostu krąpiel Chantriera powinna być zasilana dwa razy w miesiącu nawozem do roślin kwitnących. Stosujmy jednak ½ zalecanej dawki. Jeśli zaś chodzi o podlewanie, roślina nie toleruje zarówno przelania, jak i przesuszenia. Najlepiej podlewać ją przegotowaną, odstaną, letnią wodą. Starajmy się przy tym utrzymać stale delikatnie wilgotne podłoże. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | szklarnia