Reklama
Reklama

Twoje róże przekwitły? Zrób to, a ponownie obsypią się kwiatami

Róże to jedne z najefektowniejszych roślin ogrodowych. W okresie kwitnienia tworzą niezwykłe, wielobarwne dywany, niestety kiedy przekwitną, tracą część uroku. Wtedy ważne jest prawidłowe przycięcie krzewu. Dzięki temu stanie się silniejszy, a kolejne kwitnienie będzie jeszcze bardziej obfite.

Większość gatunków róż ogrodowych zaczyna kwitnąć wraz z początkiem czerwca.  To, jak długo kwiaty się utrzymają, uzależnione jest od pielęgnacji oraz warunków atmosferycznych. Dobrze nawożone i regularnie podlewane róże mogą kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Niestety wysoka temperatura i susza sprawia, że płatki zaczynają opadać szybciej. Nie oznacza to jednak, że krzewy nie zakwitną ponownie. 

Dlaczego przycinanie róż po kwitnieniu jest tak ważne?

Prawidłowe przycinanie róż pozwala nie tylko na zachowanie ładnego pokroju krzewu, ale również wzmacnia go i zapewnia ponowne kwitnienie. Letnie cięcie nie jest tak intensywne jak wiosenne, jednak zaniedbanie tego obowiązku może negatywnie wpłynąć na całą roślinę. 

Latem, tuż po pierwszej fali kwitnienia przycina się przede wszystkim róże wielokwiatowe oraz róże pnące powtarzające kwitnienie. Usunięcie przekwitłych kwiatostanów wzmacnia roślinę, pobudza ją do dalszego kwitnienia oraz zawiązywania większej liczby pąków. Dzięki temu róże ponownie obsypią się kwiatami. 

Jak prawidłowo przycinać róże?

Te odmiany róż, które ponownie zakwitają, należy przyciąć bardzo delikatnie. Przekwitłe kwiatostany usuwa się wraz z niewielkim fragmentem pędu oraz 1-2 liśćmi. W tym celu najlepiej użyć ostrego sekatora, który nie będzie miażdżył tkanek rośliny. 

Cięcie na tej wysokości pobudzi roślinę do wydawania nowych pąków, co wpłynie na większą ilość kwiatów w tym oraz w kolejnym sezonie. 

Nieco inaczej postępuje się w przypadku róż pnących, które nie powtarzają kwitnienia. Te należy przyciąć na wysokości 10-20 cm nad ziemią. 

Zobacz też:

Tego nie sadź przy pomidorach, bo nie doczekasz się obfitych plonów

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | przycinanie roślin