Reklama
Reklama

Te kwiaty kwitną nocą. Zachwycają kolorami i niezwykłym zapachem

Niektóre rośliny zamykają swoje kwiaty na noc, więc wyglądają pięknie wyłącznie w świetle dnia. Inne z kolei dopiero o zachodzie słońca pokazują swój prawdziwy urok. Rozkwitające nocą gatunki nie tylko wspaniale się prezentują, ale również roztaczają wokoło przyjemny, intensywny zapach. Warto mieć takie rośliny w swoim ogrodzie, by roztaczały wokół siebie aurę tajemnicy i zachwycały gości. Jakie gatunki wybrać?

Ogród nocą może prezentować się niesamowicie, jeśli tylko zadbamy o nastrojowe oświetlenie i wybierzemy rośliny, które właśnie po zachodzie słońca ukazują swoje piękne kwiaty. Na jakie gatunki się zdecydować? Oto kwiaty kwitnące nocą, które zachwycą każdego. 

Dlaczego niektóre rośliny kwitną nocą? To mądra strategia

Niektóre kwiaty zakwitają dopiero po zmroku. To dziwne zachowanie ma swoje wielkie plusy — gatunki są oryginalne, uznawane za tajemnicze i coraz chętniej wybierane do ogrodów. Warto wiedzieć, że strategia ta jest ważna z punktu widzenia przetrwania. Nocne kwitnienie pozwala na uniknięcie konkurencji ze strony roślin kwitnących za dnia.

Nocni zapylacze — tacy jak ćmy czy nietoperze — zwykle nie są aktywni w dzień, a więc nocne kwiaty zapewniają sobie niszę ekologiczną. Po zachodzie słońca gatunki te pachną w dodatku szczególnie intensywnie. Ogród staje się dzięki temu magicznym, pełnym uroku miejscem. 

Czytaj też: Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie 

Jakie kwiaty kwitną nocą? Te gatunki wybierz do ogrodu

Do najpiękniejszych gatunków kwiatów, które kwitną nocą, należy wilec biały. To szybko rosnące pnącze o białych kwiatach, które otwierają się dopiero wieczorem i najpiękniej prezentują się o poranku. Niezwykłą urodą wyróżnia się również dziwaczek jalapa. To jednoroczna roślina, której pięciopłatkowe kwiaty otwierają się po południu. Warto wiedzieć, że nocą świecą — są bowiem fluorescencyjne. To zatem niesamowita ozdoba ogrodu, kwitnąca od połowy lipca do końca sierpnia.

Do zakwitających nocą kwiatów należy też lewkonia długopłatkowa, czyli popularna maciejka. Wytwarza drobne, czteropłatkowe kwiaty, o delikatnie różowym kolorze. Po zmroku kwiaty otwierają się i zaczynają wydzielać przyjemną woń. Roślina cieszy się dużym zainteresowaniem i jest chętnie wybierana jako ozdoba tarasów czy balkonów. Sprawdzi się również w ogrodzie.

Dekoracyjną rolę może pełnić również tytoń ozdobny. Roślina jest jednoroczna i wytwarza kwiaty w kształcie lejka lub gwiazdy. Otwierają się one już na kilka godzin przed ostatecznym zachodem słońca. Tytoń ozdobny kwitnie od lipca do października, a jego kwiaty mogą mieć wiele barw - od białej, przez różową, aż po fioletową.

Popularną rośliną, której kwiaty otwierają się dopiero późnym popołudniem, jest również wiesiołek. Ten sam, który od dawna znany jest i stosowany w medycynie ludowej. Kwitnie przez całe lato, zwykle wytwarzając żółte kwiaty. Mogą być one jednak czasem białe, różowe, a nawet purpurowe. 

Zobacz też:

Egzotyczna roślina o okazałych kwiatach i rozłożystej koronie. Drzewo storczykowe zachwyca

Pory będą grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada. Tylko wykonaj ten zabieg w czerwcu

Łodygi pelargonii wybujały? Prawdopodobnie popełniasz te błędy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka | uprawa roślin