Reklama
Reklama

Zamiast wylewać, podlej hortensje. Obsypią się kwiatami

Fusy z kawy nie zawsze muszą trafiać do kosza. To naturalny, w pełni wartościowy nawóz, który można wykorzystać w ogrodzie, by odżywić i skłonić do kwitnienia hortensje. Fusy z kawy obfitują w cenne składniki pokarmowe, w tym fosfor, potas, magnez i azot. Jak przygotować z nich domową odżywkę i jakich efektów możemy oczekiwać? Wyjaśniamy.

Hortensje to rośliny z rodziny hortensjowatych, wyróżniające się efektownymi kwiatami. Mogą być białe, czerwone, różowe lub niebieskie i stanowią ozdobę każdego ogrodu. Ich uprawa nie jest szczególnie wymagająca, jednak rośliny te potrzebują między innymi stosownego nawożenia, by mogły zdrowo rosnąć i urokliwie kwitnąć. Czym je nawozić i dlaczego? Podpowiadamy.

Uprawa hortensji w ogrodzie. Jak o nie dbać?

Hortensje są chętnie wybierane do ogrodów, jako kwiaty niezwykle efektowne, a jednocześnie niezbyt trudne w uprawie. Najlepiej udają się na żyznych, próchniczych glebach, na półcienistym stanowisku, choć lepiej kwitną, gdy rosną w słońcu. Istotną rolę w ich pielęgnacji pełni nawadnianie i ściółkowanie. Zabiegi te pomagają utrzymać należytą wilgoć gleby — zwłaszcza w okresie suszy.

Przyczyną braku kwitnienia hortensji może być na przykład jej przemarznięcie zimą, nieprawidłowe cięcie, ale również nieodpowiednie nawożenie. Niedobór takich składników mineralnych, jak magnez, fosfor, azot czy żelazo powoduje słaby wzrost roślin i brak zawiązywania się pąków kwiatowych. Właściwe nawożenie hortensji jest zatem ogromnie istotne. 

Czytaj również: To najlepsza godzina na podlewanie hortensji. Rośliny będą w doskonałej kondycji 

Jak przygotować nawóz z fusów z kawy do hortensji?

Przygotowując domowy nawóz do hortensji, musimy zalać 1 szklankę fusów 5 l wody, poczekać aż napęcznieją i wymieszać. Następnie przelewamy środek do konewki, aby łatwiej podlewać kwiaty. 

Hortensje należy podlewać fusami z kawy raz na dwa tygodnie, aby bujnie zakwitły. Do roślin doniczkowych używamy 1- 2 łyżeczki fusów i zalewamy je 1 szklanką wody. W tym przypadku również czekamy, aż napęcznieją i od razu rozpoczynamy nawadnianie kwiatów.

Czytaj też: Te kwiaty kwitną nocą. Zachwycają kolorami i niezwykłym zapachem 

Jakie działanie mają fusy z kawy na hortensje?

Kawie zawdzięczamy nie tylko intensywny aromat, ale również cenne minerały niezbędne do bujnego wzrostu hortensji. Oto najważniejsze składniki pokarmowe:

  • fosfor — wpływa na owocowanie, kwitnienie, rozwój systemu korzeniowego i wytwarzanie nasion hortensji;
  • potas — wpływa na lepszy rozwój kwiatostanów i wytwarzania nowych pędów, wspiera metabolizm hortensji i ich gospodarkę wodną;
  • magnez — jest bardzo ważny w procesie fotosyntezy hortensji, wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Bez tego pierwiastka roślina słabnie, a jej liście żółkną.
  • azot — wpływa na rozwój podziemnych i nadziemnych części hortensji, a także łączy się z chlorofilem, wpływając na proces prawidłowego wybarwiania liści. 

Podlewanie hortensji fusami z kawy jest wskazane również dlatego, że kwiaty te preferują kwaśną glebę, a nasz składnik powoduje jej zakwaszanie. Hortensje podlewane fusami z kawy będą miały dostarczone ważne pierwiastki, dzięki czemu zakwitną bujnie i obficie. Fusami z kawy możemy także podlewać inne kwiaty, na przykład rododendrony, skrzydłokwiaty, sępolie czy begonie. 

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | nawożenie | pielęgnacja roślin