Zbierz na łące i zagotuj. Najlepszy oprysk na gąsienice w ogrodzie
Wraz z nadejściem wiosny w ogrodach zaczynają się pojawiać szkodniki. Wśród nich są także zielone gąsienice, które potrafią doszczętnie zniszczyć nasze rośliny. Jednak do walki z nimi wcale nie musimy używać chemicznych środków ochrony. Okazuje się bowiem, że wystarczy samodzielnie przygotować oprysk, bazujący na roślinie, którą możemy spotkać w wielu miejscach. Podpowiadamy, jak go zrobić.
Zielone gąsienice są bardzo niebezpieczne dla naszych roślin i często pozostawiają po sobie charakterystyczne dziury w liściach. Chcąc je zwalczać, nie musimy wcale wyposażać się środki ochrony roślin ze sklepu. Wystarczy, że samodzielnie przygotowujemy wywar z popularnego ziela, które możemy znaleźć podczas spaceru. Sprawdź, jak zrobić własny oprysk na gąsienice.
Zielone gąsienice zazwyczaj nie są zauważalne od razu. Wynika to z tego, że żerując one na liściach, po prostu zlewają się z ich barwą. Jednak najszybciej ich obecność zauważymy po pojawiających się na naszych roślinach dziurach, które wygryzają właśnie gąsienice.
Żerując na liściach, powodują one powstawanie tak zwanych gołożerów lub szkieletują je. Gąsienice w szczególności upodobały sobie róże, które potrafią całkowicie zniszczyć. Ich obecność na roślinach może przyczyniać się do łamania się gałązek, zakrzywiania pędów i osłabienia całego okazu, na tyle, że nie będzie on w stanie rozwijać się prosto i zacznie się pokładać.
Gąsienice wywołują więc wiele szkód, jednak walka z nimi wcale nie jest taka prosta. Najczęściej sięga się w takim przypadku po owadobójcze środki ochrony roślin, jednak mało kto wie, że możemy samodzielnie przygotować skuteczny oprysk, który nie tylko będzie ekologiczny, ale i praktycznie darmowy.
Czytaj również: Większość osób uważa go za chwast. Tymczasem to super nawóz, który możesz mieć za darmo
Do stworzenia własnego oprysku potrzebujemy piołunu. Jest to roślina występująca naturalnie w Polsce. Porasta ona dzikie łąki, ale można także znaleźć ją na poboczach dróg, skalistych zboczach oraz nieużytkach, gdzie potrafi dorastać nawet do jednego metra wysokości. Roślina kwitnie od lipca do października, wytwarzając drobne, jasnożółte kwiaty. Wtedy też przypada najlepszy okres na jej zbiór.
Chcąc przygotować oprysk, musimy zebrać około 1 kilograma zielonych części piołunu. Następnie pozostawiamy je do przeschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie zalewamy je wodą i gotujemy przez 10-15 minut. Kolejnym krokiem jest przecedzenie wywaru z piołunu oraz dolanie do niego 10 litrów wody.
Tak przygotowany oprysk możemy przelać do pojemnika z atomizerem. Mieszanką spryskujemy rośliny, na których zauważyliśmy aktywność gąsienic. Po tygodniu możemy sprawdzić, czy ich ilość się zmniejszyła. Warto także wtedy dodatkowo spryskać jeszcze raz liście, aby dodatkowo zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz