Reklama
Reklama

Chcesz pozbyć się ćmy bukszpanowej? Przynieś to z łazienki i zrób oprysk, a więcej się nie pojawi

Ćma bukszpanowa to jeden z najgorszych koszmarów wszystkich działkowiczów. Na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie, lecz atak tego żarłocznego szkodnika może doprowadzić do zniszczenia całych krzewów. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby poradzić sobie z nim za pomocą domowego sposoby. Spryskaj ją tym produktem z łazienki, a więcej nie zbliży się do twojego ogrodu.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej w ogrodzie nie jest łatwe. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły motyl, ale w rzeczywistości jest żarłocznym szkodnikiem, który w ciągu kilku dni może zniszczyć rośliny w twoim ogrodzie, wyżerając z nich nektar i soki roślinne. 

Najgorsze są jednak larwy i poczwarki, które znajdują sobie pożywienie w liściach i niezdrewniałych pędach krzewów bukszpanu. Ekspresowo się rozmnażają, dlatego musisz nauczyć się je szybko neutralizować. Przygotuj i stosuj ten domowy oprysk na ćmę bukszpanową, a nigdy więcej nie zbliży się do twoich roślin.

Po tym rozpoznasz ćmę bukszpanową w swoim ogrodzie

Ćma bukszpanowa to biało-brązowy motyl mierzący około 4 cm, który składa jaja na dolnej stronie liści, na ogół tych położonych nieco głębiej wewnątrz krzewów. Z nich później wylęgają się larwy, które żerują na niezdrewniałych pędach krzewów bukszpanu. 

Następnie ćmy bukszpanowe przechodzą w stadium jasnozielonych gąsienic z charakterystycznymi brązowymi paskami). To one są najbardziej żarłoczne, w ciągu kilku dni mogą całkowicie zniszczyć rośliny w twoim ogrodzie, wyżerając z nich nektar i soki roślinne.

Zrób to od razu, gdy tylko zobaczysz ćmę bukszpanową

Od razu, gdy tylko zauważysz, że ćma bukszpanowa żeruje w twoim ogrodzie, reaguj. Pod zainfekowaną roślina rozłóż folie i energicznie potrząśnij gałęziami tak, by jak najwięcej szkodników na nią spadło.

Możesz zastosować również inną technikę zwalczania ćmy bukszpanowej, próbując strząsnąć owady za pomocą silnego strumienia wody z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Sięgaj jak najdalej wgląd krzewu, aby odczepić z liści bukszpanu młode larwy i jajeczka szkodników.

Może cię zainteresować: Uprawiaj pomidory w ten sposób. Ślimaki na pewno ich nie zniszczą

Domowy oprysk na ćmę bukszpanowa. Wystarczy jeden produkt z łazienki

Ćmę bukszpanową możesz łatwo zwalczyć za pomocą oprysku z szarego mydła, który warto stosować zwłaszcza wczesną wiosną - zapobiegawczo co 2 tygodnie, lub w przypadku wystąpienia problemu. 

Po prostu przynieś je z łazienki, zetrzyj na tarce 75 gram tego produktu i rozpuść w 5 litrach wody. Po kilkukrotnym spryskaniu krzewu szkodniki powinny spaść z gałązek. Aby pozbyć się ćmy bukszpanowej, możesz wykorzystać również inny oprysk na bazie octu (4 łyżki), wody (0,5 litra) i oleju rzepakowego (3 łyżki). 

Czytaj również: Dzięki temu szybko pozbędziesz się much. Nie musisz kupować lepów i drogich, chemicznych środków

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL