Reklama
Reklama

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Ratunek masz w szafce kuchennej

Ćma bukszpanowa to owad, który może spowodować duże szkody w ogrodzie. Szkodnik ten żeruje na bukszpanie i sprawia, że roślina błyskawicznie usycha i marnieje. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej, aby nie uszkodzić krzewów? Sprawdź przepis na domowy oprysk z produktów kuchennych.

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który pojawił się w Polsce kilka lat temu i zaczął atakować bukszpany. To właśnie tam zakłada swoje gniazda, a wylęgające się larwy zjadają roślinę od środka. Ten owad jest prawdziwą zmorą dla ogrodników, trudno usunąć go z ogrodu. Istnieją jednak sposoby, aby raz na zawsze zwalczyć ćmę bukszpanową

Jak wygląda ćma bukszpanowa? Rozpoznaj szkodnika

Larwy ćmy bukszpanowej, które osiągnęły dorosłą postać, mogą mierzyć nawet 4,5 cm. Wyróżniają się jaskrawym, zielono-żółtym kolorem, czarnym wybrzuszeniem z białymi krawędziami, włosiem, a także ciemną głową.

Szkodniki te możemy zobaczyć na spodniej części liści bukszpanu, są dość trudne do zauważenia. Szybciej rozpoznamy je po cienkiej, białej pajęczynie między gałęziami krzewu. Przy ich obecności roślina bardzo szybko zaczyna marnieć. 

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Wyjmij te produkty z szafki kuchennej i zrób oprysk

Ważne, aby wiedzieć, jak wygląda ćma bukszpanowa. Po rozpoznaniu szkodnika powinniśmy od razu przystąpić do jego zwalczania. Właśnie dlatego warto monitorować rośliny. 

Ćmę bukszpanową możemy potraktować opryskiem z kuchennych produktów. Oto krótka lista:

  • łyżka sody oczyszczonej;
  • odrobina płynu do naczyń;
  • litr wody.

Te składniki wystarczy dokładnie ze sobą wymieszać i przelać do butelki z atomizerem. Następnie należy obficie spryskać krzewy bukszpanu. 

Inny sposób na pozbycie się ćmy bukszpanowej. W roli głównej ocet

Kolejnym, skutecznym opryskiem jest ten zrobiony z octu. Do jego 4 łyżek dolewamy 3 łyżki oleju rzepakowego i 0,5 l wody. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem. Jak go używać?

Na początek pryskamy bukszpan zimną wodą, aby wypłukać część larw ćmy bukszpanowej. Następnie spryskujemy rośliny opryskiem octowym

Zobacz też:

Te rośliny odstraszają meszki. Posadź w ogrodzie i zapomnij o bolesnych ugryzieniach

Obrywasz liście pomidorów? Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić roślinie

Nie tylko drożdże. Dzięki tej odżywce ogórki będą smaczne i soczyste

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy