Reklama
Reklama

Uprawiaj pomidory w ten sposób. Ślimaki na pewno ich nie zniszczą

Chcesz mieć pomidory z własnego ogródka, ale obawiasz się, że mogą zniszczyć je ślimaki? Popularne szkodniki nie będą stanowić problemu, jeśli zastosujesz nietypową metodę uprawy. W tym roku posadź warzywa "do góry nogami" w plastikowej butelce, a końcem lata zbierzesz pełne kosze zdrowych i dorodnych owoców.

Uprawa pomidorów w ogrodzie pozwoli ci późnym latem cieszyć się smakiem zdrowych i soczystych owoców z własnych grządek. Aby jednak po zbiorach móc delektować się domowymi przetworami, najpierw musisz odpowiednio zabezpieczyć swoje sadzonki przed szkodnikami. 

W okresie wiosenno-letnim plantacje pomidorów bardzo często atakują bowiem ślimaki, które wyniszczają młode rośliny. Zajadają się nimi aż do łodygi, tym samym uniemożliwiając dalszy rozwój warzywom, które marnieją. Możesz jednak zapobiec ich żerowaniu w pobliżu pomidorów, stosując nietypową metodę sadzenia "do góry nogami" w plastikowej butelce.

Uprawiaj pomidory w ten sposób, a ślimaki na pewno ich nie zniszczą

Uprawa pomidorów "do góry nogami" nie jest trudna, a pozwala zapobiec atakom ślimaków. Przygotuj 5-litrowe plastikowe butelki, obetnij ich dno, a przez boczne krawędzie przewlecz grubszy sznurek, który posłuży ci do powieszenia prowizorycznych doniczek w powietrzu na jasnym i ciepłym stanowisku. 

Sadzonkę (niezbyt dużą) włóż od góry przez wycięte dno, a pędy rośliny wyciągnij przez zwisający w dół dzióbek butelki. Na koniec uzupełnij miejsce w baniaku od góry ziemią. Pamiętaj, że podłoże optymalne dla sadzenia pomidorów to gleba żyzna o pH od 5,5 do 6,5. 

Te odmiany pomidorów możesz uprawiać "do góry nogami" w plastikowych butelkach

Zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, czy aby na pewno masz w domu sadzonki odpowiednich odmian pomidorów. Nie wszystkie bowiem nadają się do uprawiania "do góry nogami" w plastikowych butelkach. W ten sposób sadzić możesz pomidorki koktajlowe, które są z natury małe, więc nie grozi im połamanie się gałązek. 

Do uprawy w plastikowych butelkach polecane są zwłaszcza dwie odmiany pomidorów:

  • Tumbling Tom Red - szwedzka odmiana pomidorka koktajlowego, dorastająca do 50-60 cm wysokości. Ma słodkie owoce, o niemal idealnie okrągłym kształcie.
  • Pendulina Orange - odmiana pomidorków cherry, o lekko korzennym aromacie. Jej owoce również są okrągłe, a pędy naturalnie zwisają w dół. 

Czytaj również: Posadź to koło truskawek. Będą rosły jak szalone, a ślimaki ominą je z daleka

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL