Reklama
Reklama

Sadzonki pomidorów są cienkie i mizerne? Podlewaj je tym, a szybko się wzmocnią

Nie musisz stosować drogich nawozów wieloskładnikowych, aby wyhodować zdrowe i silne sadzonki pomidorów. To popularny trend wśród ogrodników, ale istnieje dla nich tania alternatywa. Podlewaj swoje cienkie i mizerne rośliny dwoma naturalnymi, domowymi odżywkami, a te szybko się wzmocnią.

Samodzielna uprawa pomidorów pozwoli ci zaoszczędzić i cieszyć się smacznymi owocami wyhodowanymi w naturalny sposób. Wymaga jednak sporo cierpliwości i zdobycia porządnej dawki wiedzy na temat pielęgnacji tych roślin użytkowych. 

Podlewanie pomidorów na rozsadach samą wodą to zbyt mało, aby te były w dobrej kondycji. Jeśli twoje sadzonki są cienkie i mizerne, spróbuj je odżywić. Wystarczy, że kilka razy podlejesz je tymi dwoma, domowymi nawozami, a na pewno szybko się wzmocnią.

Może cię zainteresować: Podlewaj tym ogórki. Krzaczki będą się uginać od plonów

Nawóz z pokrzywy do pomidorów szybko wzmocni sadzonki. Podlewaj je regularnie

Stosuj nawóz z pokrzyw do pomidorów, aby wzmocnić sadzonki i zapewnić sobie zdrowe warzywa. Jego przygotowanie jest proste, musisz jedynie zebrać 1 kg pokrzywy, pociąć ją i zalać 10 litrami wody. Gdy to zrobisz, pozostaw płyn do sfermentowania na 8-14 dni, raz dziennie mieszając zawartość wiaderka, aby przyspieszyć proces. 

Zapach odżywki nie będzie przyjemny i na pewno będzie się ona pienić, ale nie przejmuj się tym. Jeśli woń preparatu bardzo ci przeszkadza, dodaj do nawozu z pokrzywy odrobinę mączki skalnej, aby nieco zneutralizować aromat i wzmocnić go o dodatkową dawkę potasu.

Gotowy nawóz z pokrzyw rozcieńcz w wodzie w proporcjach 1:10 i podlewaj sadzonki pomidorów raz na 10-14 dni. Dzięki temu dostarczysz im niezbędnych składników pokarmowych (azot, potas i magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk), soli mineralnych i kwasów organicznych. Nie tylko poprawisz kondycję sadzonek, ale i ograniczysz ryzyko występowania chorób grzybowych oraz ataków szkodników.

Czytaj również: W te dni nie wysiewaj rzodkiewki. Plony będą marne                

Wywar z cebuli zadziała na pomidory jak naturalny wzmacniacz

Nie masz cierpliwości, by przygotowywać nawóz z pokrzywy na bazie naturalnej gnojówki? W takim razie przygotuj szybko wywar z cebuli, który zadziała na pomidory jak naturalny wzmacniacz. 

Nazbieraj 3 szklanki łupin, wrzuć je do garnka i zalej 5-6 szklankami wody. Zagotuj, doprowadzając do wrzenia, a później zdejmij z palnika i odstaw na 2 doby. Po dwóch dniach odcedź z łusek i gotowy wywar z łusek cebuli rozcieńcz w 2,5 litrach wody. Podlewaj sadzonki o poranku raz w tygodniu rano, a szybko się wzmocnią i będą miały lepszą odporność.

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | warzywnik | szklarnia | pielęgnacja roślin