Reklama
Reklama

W te dni nie wysiewaj rzodkiewki. Plony będą marne

Rzodkiewkę możesz spokojnie hodować w ogródku warzywnym, ale także w doniczkach na balkonie. Aby cieszyć się obfitym plonem, dobrze zaplanuj datę jej wysiewania. W przeciwnym razie ze zbiorów będą nici. Sprawdź, kiedy i jak siać rzodkiewkę.

Rzodkiewka jest zwiastunem wiosny i doskonałym dodatkiem do wiosennych kanapek. Jej ostry smak świetnie komponuje się z ogórkiem, pomidorem i szczypiorkiem. Doskonale uzupełnia białe twarożki na kanapki. Pojawia się jako jedno z najwcześniejszych, wiosennych warzyw i pozostaje z nami przez cały okres wegetacyjny, dostarczając witaminy C, kwasu foliowego, witaminy B6, a także potasu, manganu i wapnia. Warto siać rzodkiewkę w doniczkach na balkonie czy w ogródku, aby zawsze mieć ją pod ręką. Unikaj jednak siewu w słoneczne i letnie dni! W ten sposób możesz zmarnować całe plony

W jakie dni nie wysiewać rzodkiewki?

Rzodkiewka jest warzywem o bardzo krótkim okresie wegetacji. Już po 4. tygodniach od zasiania możesz zebrać dorodne i dojrzałe plony. Z tego powodu rzodkiewkę często sieje się co kilkanaście dni, aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów.  

Rzodkiewka jest dość odpornym na chłód warzywem. Najlepiej rozwija się w temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza. Z tego powodu najlepszym okresem do rozpoczęcia wysiewu rzodkiewki jest wczesna wiosna, czyli marzec lub kwiecień.  

Warto jednak pamiętać, że rzodkiewka przy dużej ilości światła słonecznego i wysokiej temperaturze zaczyna kwitnąć, a to powoduje, że nie wytwarza ona najcenniejszego dla człowieka, jadalnego korzenia. Z tego powodu nie opłaca się siać rzodkiewki latem. Ostatni siew najlepiej zaplanować na pierwsze dni maja.  

Ponowny wysiew rozpocznij z początkiem jesieni, czyli pod koniec sierpnia lub na początek września. Wówczas dni stają się krótsze i chłodniejsze, a warunki na rozwój korzenia rzodkiewki i idealne.  

Jak pielęgnować rzodkiewkę?

Rzodkiewka nie jest warzywem o specjalnych wymaganiach. Doskonale rozwija się w ziemi ogrodowej, żyznej i przepuszczalnej. Świetnym pomysłem jest wymieszanie ziemi z kompostem przed zasianiem pierwszych nasion. Odczyn gleby powinien być na poziomie 6,5-7,5 pH

Nasiona rzodkiewki są dość drobne, ale sieje się je gęsto - najlepiej co 5 cm i głębokość 1 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 20 cm

Aby zapewnić rzodkiewce dobre warunki do wzrostu, ustaw ją w miejscu dobrze nasłonecznionym. Wówczas dojrzeje szybciej. Zapewnij jej zawsze lekko wilgotną glebę. Co jakiś czas możesz spulchnić ziemię wokół korzenia i regularnie wyrywać z niej chwasty. Taka pielęgnacja w zupełności wystarczy, aby cieszyć się smaczną i zdrową rzodkiewką na kanapce.    

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | szklarnia | uprawa roślin