Rozsyp to w ogrodzie, a chwasty będą bez szans. Nie będziesz tak często podlewać roślin
Masz już dość walki z chwastami i częstego podlewania roślin w ogrodzie? W takim razie jak najszybciej rozsyp to na rabatach i pod krzewami. Kwiaty oraz krzewy na działce będą zachwycały idealną kondycją. Kolorowej działki pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki, a ty zaoszczędzisz czas i energię na częstych zabiegach pielęgnacyjnych.
Ściółkowanie korą to najprostszy sposób, który pomoże ci się pięknym ogrodem bez konieczności ciągłego usuwania uciążliwych chwastów. Wystarczy, że wysypiesz ją na rabatach i pod krzewami, a niepożądane, dziko rosnące rośliny, przestaną zakłócać ich spokój.
Zaoszczędzisz czas i energię, które normalnie musiałabyś włożyć w ich pielęgnację, a przecież brak kiełkujących chwastów jest tylko jeden z wielu atutów ściółkowania działki korą. Oto dlaczego jeszcze warto przeprowadzić ten zabieg wiosną. Na liście zalet jest nie tylko estetyczny wygląd ogrodu, ale również m.in. rzadsze podlewanie roślin.
Decydując się na wiosenne ściółkowanie roślin korą, znacznie ułatwisz ich rozwój. Takie podłoże pomoże utrzymać optymalny poziom wilgotności gleby, szczególnie podczas suszy.
Mimo upałów nie zwiędną one tak szybko, nawet jeśli zapomnisz je podlać, ponieważ warstwa kory zatrzymuje wodę i spowalnia jej parowanie z powierzchni gleby. Kora jest bowiem maturalną barierą, która chroni glebę przed bezpośrednim kontaktem promieni słonecznych z glebą. Ogranicza więc utratę wilgotności i zapewnia lepsze warunki dla rozwoju systemu korzeniowego roślin.
Rzadsze podlewanie to jednak niejedyna zalety ściółkowania korą, które pomaga również naturalnie chronić rośliny przed uciążliwymi chwastami, które szpecą rabaty i konkurują z kwiatami o składniki odżywcze, co pogarsza ich kondycję. Fragmenty kory rozsypane w ogrodzie, tworzą mechaniczną barierę, utrudniającą chwastom przebicie się przez glebę. Jest ich więc o wiele mniej i to bez stosowania chemicznych herbicydów.
Może cię zainteresować: Ten krzew odgradza od wścibskich sąsiadów lepiej niż tuje. Sprawdź, jak uprawiać piękną laurowiśnię
Musisz wiedzieć, że rozsypywanie kory na rabatach, chroni również glebę przed erozją w wyniku działań deszczu oraz wiatru. Poza tym rozkładające się fragmenty drzew wzbogacają podłoże w organiczne składniki odżywcze, co ulepsza jej żyzność i samą strukturę.
Istnieją różne typy kory do ściółkowania roślin w ogrodzie. Najpopularniejsza jest ta iglasta, z uwagi na szeroką dostępność, dekoracyjność i stosunkowo niewielką chłonność wody. Kora sosnowa jest estetyczna, trwała i nie ma sobie równych pod względem hamowania rozwoju chwastów. Kora liściasta z brzozy czy buku to o wiele rzadszy wybór. Może być jednak lepsza, jeśli zależy ci na wolniejszym pochłanianiu wody.
Zanim wybierzesz korę do ściółkowania, weź również pod uwagę rozmiar frakcji. Ta drobniejsza szybciej się rozłoży, a grubsza na dłużej zachowa właściwości ochronne. I kupuj wyłącznie certyfikowane produkty z pewnych źródeł. Wtedy masz pewność, że fragmenty drzew nie zawierają patogenów i szkodników, których raczej nie chcesz sprawdzić na swoją działkę.
Czytaj również: Wysyp to na grządkach, a ślimaki zawsze będą trzymać się z daleka
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu