Reklama
Reklama

Ten krzew odgradza od wścibskich sąsiadów lepiej niż tuje. Sprawdź, jak uprawiać piękną laurowiśnię

Masz dość spojrzeń wścibskich sąsiadów, lecz za żadne skarby świata nie chcesz sadzić w ogrodzie oklepanych tui? Jeśli marzysz o oryginalniejszej roślinie, koniecznie postaw na żywopłot z laurowiśni. Ten liściasty krzew jest najlepszą możliwą alternatywą, bo zachwyca niebanalną urodą swych dekoracyjnych liści oraz delikatnych białych kwiatów, a jednocześnie zapewni ci upragnioną prywatność.

Wreszcie spełniłeś marzenie o upragnionej działce, ale trafiłeś na wyjątkowo uciążliwych, wścibskich sąsiadów, którzy non stop spoglądają do twojego ogrodu? Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie prywatności, jest posadzenie okazałego żywopłotu. Większość Polaków sadzi w tym celu tuje, ale to nie jedyna opcja, którą masz do wyboru. 

Zamiast nich, możesz postawić na uprawę pięknych laurowiśni. Ten liściasty krzew zapewni ci prywatność, a jednocześnie zachwyci cię niebanalną urodą swoich pięknych zielonych liści i okazałych kwiatostanów. Sprawdź, jakie warunki musisz mu zapewnić, aby zdrowo rósł.

Laurowiśnia ogradza od sąsiadów lepiej niż tuje. To musisz wiedzieć o tej roślinie

Laurowiśnia to wieloletni, zielony krzew liściasty, który pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Doskonale odnajduje się jednak również, w polskim umiarkowanym klimacie. Może być uprawiany zarówno jako soliter, jak i roślina przeznaczona na żywopłot, ponieważ wyróżnia się niezwykłym tempem wzrostu nawet 60 cm rocznie!

Ma szeroką, rozłożystą koronę i dorasta do 4 metrów wysokości, dzięki czemu stanowi idealną barierę odgradzającą od wścibskich sąsiadów. Łatwo się go formuje, a pielęgnacja i przycinanie nie stanowi problemu. W dodatku ma śliczne, drobne białe kwiaty i dekoracyjne, ciemnozielone liście. Wspaniale wygląda i jeszcze lepiej pachnie, roztaczając na działce aromat słodyczy.

Może cię zainteresować: Chcesz uprawiać iglaki na balkonie i tarasie? Te odmiany najlepiej nadają się do sadzenia w skrzyniach

To najlepszy termin na sadzenie laurowiśni. Krzew wyrośnie jak marzenie

Większość ogrodników uważa, że najlepszym terminem na sadzenie laurowiśni jest wczesna wiosna, choć można to zrobić również późną jesienią. W tym roku warunki pogodowe są niemalże idealne do tego, aby krzewy umieścić w ziemi jeszcze w marcu. 

Przy tak sprzyjającej aurze i odpowiednio wysokiej temperaturze laurowiśnię na ogół sadzi się właśnie w drugiej połowie bieżącego miesiąca, ewentualnie na początku kwietnia. Krzewom nie zagrażają bowiem teraz liczne szkodniki i choroby, które mogłyby się pojawić przy sadzeniu żywopłotu w mniej sprzyjającym czasie.

Czytaj również: Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Takie warunki do uprawy laurowiśni są najlepsze. Będzie piękna, bujna i zdrowa

Jeśli chcesz wyhodować wysoki i gęsty żywopłot, który zapewni ci prywatność, to w swoim ogrodzie musisz zadbać o odpowiednie warunki do uprawy laurowiśni. 

Aby krzewy zdrowo rosły, ich stanowisko powinno być półcieniste, a gleba żyzna i lekko wilgotna, o lekko zasadowym albo obojętnym odczynie pH. Przed zasadzeniem rośliny, warto spulchnić ziemię, a dopiero potem włożyć sadzonki do wykopanych dołów, w odstępach, które zapewnią im miejsce do rozwoju, a jednocześnie nie będą na tyle szerokie, by utworzyć dziury.

Pamiętaj o regularnym podlewaniu laurowiśni. Nie powinnaś żałować im wody zwłaszcza tuż po zasadzeniu krzewów oraz suche, upalne dni. To sprawi, że żywopłot będzie prezentował się jak marzenie.

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka