Reklama
Reklama

Chcesz uprawiać iglaki na balkonie i tarasie? Te odmiany najlepiej nadają się do sadzenia w skrzyniach

Piękne rośliny na balkonie i tarasie umożliwią ci stworzenie zielonej przestrzeni wtedy, gdy twój ogródek jest niewielki, albo nie masz go wcale. W ozdobnych donicach sadzić możesz jednak nie tylko pelargonie i inne małe byliny. Coraz popularniejsza w Polsce staje się bowiem uprawa iglaków w skrzyniach. I właśnie te odmiany najlepiej się do tego nadają.

Uprawa iglaków w skrzyniach to świetny pomysł, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz posadzić ich w ogródku. Gdy jednak się na nią decydujesz, wybieraj raczej karłowate odmiany roślin, albo takie, które z natury są na tyle niewielkie, że nie rozrosną się nadmiernie zarówno wzdłuż, jak i wszerz. 

Ogrodnicy radzą, by posadzić kosodrzewiny, niektóre świerki lub sosny, jałowce bądź żywotniki, czyli popularne tuje. To rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych, które mogą prezentować się w donicy na balkonie i tarasie.

Czytaj również: Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Najpierw wybierz odpowiednią skrzynię dla iglaka. Tak powinna wyglądać

Przygotowania do uprawy iglaków na balkonie lub tarasie zacznij od wyboru odpowiedniej skrzyni, w której będziesz go sadzić. Nie tylko musi ona pasować do wystroju przestrzeni, ale przede wszystkimi, musi spełniać wymagania funkcjonalne w taki sposób, by zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju.

Doniczka musi być dopasowana rozmiarem do odmiany iglaka tak, by miał on miejsce na rozwinięcie korzeni. Skrzynia powinna być więc większa o około 30 proc. od bryły korzeniowej rośliny w momencie jej sadzenia. Jeśli chcesz zasadzić razem kilka roślin, wybierz duży pojemnik, bo w niej bez trudu będziesz mogła stworzyć z nich okazałą kompozycję. 

Upewnij się, że doniczka posiada otwory drenażowe, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru wody i pamiętaj, że materiał, z którego zrobiona jest skrzynia, również ma znaczenie. Drewniane donice to klasyka i naturalny wygląd, ale wymagają one regularnej impregnacji, która ma na celu ochronę drewna przed wilgocią i szkodnikami. 

Być może lepszą opcją będą więc nowocześnie prezentujące się pojemniki z metalu, które jednak mogą nagrzewać się na słońcu, a to będzie wpływać na szybsze wysychanie podłoża.

Może cię zainteresować: Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

O tym musisz pamiętać, jeśli chcesz uprawiać iglaki na balkonie i tarasie

Iglaki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza wtedy, gdy są uprawiane na balkonie i tarasie w skrzyniach. Przy ustawianiu donicy, weź pod uwagę fakt, iż większość odmian takich roślin preferuje mocno nasłonecznione stanowiska. Nie oznacza to jednak, że nie ma iglaków, które lubią cień. Należą do nich m.in. liczne odmiany cisów, żywotnikowiec japoński 'Nana' czy choinka kanadyjska 'Jeddeloh'. 

Pamiętaj o regularnym podlewaniu iglaków, szczególnie w upalne, letnie dni. Raz w sezonie możesz również zasilać je nawozem długodziałającym, aby w ten sposób poprawić ich kondycję. Alternatywą są również rozpuszczalne odżywki ze sklepów ogrodniczych, które stosuje się wraz z nawadnianiem 1 lub 2 razy w miesiącu.

Na tym nie koniec, bo rośliny, które rosną w skrzyniach, wymagają przycinania korzeni i wymiany górnej warstwy gleby co 2-3 lata. Pozwala to przedłużyć ich życie (nawet do 10 lat), poprawić kondycję oraz zapewnić odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Obserwuj również swoje iglaki pod kątem chorób i szkodników po to, by w razie problemów zdrowotnych szybko pomóc im wrócić do idealnej kondycji. 

Zobacz też:

Chcesz, by hortensje zmieniły kolor na niebieski? Rozwiązanie znajdziesz za kilka złotych w każdej aptece

Uprawiasz cukinię na balkonie? Ten błąd sprawia, że warzywa nie rosną

Monstera płacze? Krople na liściach to ważna wskazówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | balkon | krzewy