Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości
Kwitnąca forsycja zwiastuje nadejście wiosny i sprzyjającej aury. Jej widok umila czas spędzany w ogrodzie, na świeżym powietrzu, jednak by zachwycała urodą, musisz o nią odpowiednio dbać. Podpowiadamy, jakie warunki zapewnić tej roślinie i w jaki sposób prawidłowo przycinać forsycje. Stosuj się do tych wskazówek, a pięknych krzewów pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki.
Forsycja jest jednym z najpiękniejszych wiosennych krzewów ozdobnych, zakwitających w polskich ogrodach. Jest niewielkie wymagania uprawowe, a jej złociste jak słońce kwiaty zachwycają urodą. Teoretycznie może więc być idealną rośliną dla początkujących ogrodników.
Problematyczne bywa jednak skracanie jej pędów. Nawet najmniejszy błąd przy wykonywaniu tej czynności może bowiemcałkowicie zrujnować roślinę. Zanim sięgniesz po sekator, najpierw zorientuj się więc, czy na pewno nadszedł już czas, aby przycinać forsycje.
Przycinanie forsycji to chyba najistotniejszy zabieg pielęgnacyjny tego krzewu. Wielu Polaków wykonuje go w złym terminie, a później dziwią się, że roślina nie zakwita obficie. Jeżeli nie chcesz popełnić błędu, musisz wiedzieć, że pędy forsycji skracać możesz wyłącznie zaraz po przekwitnięciu kwiatów, zanim na gałęziach zaczną pojawiać się liście.
W pierwszej kolejności usuń stare, chore i obumarłe pędy, a dopiero później skróć pozostałe. Przytnij te, które chylą się ku dołowi, bo to one najbardziej obniżają walory estetyczne forsycji.
Co 3-4 lata powinnaś także wykonać cięcie odmładzające forsycji. Jeżeli pozbędziesz się nadmiaru łodyg, poprawisz jej kondycję, jednak nie pozbawiaj krzewu więcej, niż 25-30 procent. objętości, ponieważ wtedy będzie wątła i może zmarnieć.
Może cię zainteresować: Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność
Wiedza o prawidłowym przycinaniu forsycji na niewiele ci się jednak zda, bo jeżeli krzew nie wyrośnie zdrowy i silny, nie będzie zachwycał urodą. Aby był bujny i obsypał się pięknymi, żółtymi kwiatami, musisz zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju.
Kluczowe jest podłoże. Gleba pod ten krzew powinna być żyzna, luźna i umiarkowanie wilgotna, o odczynie pH neutralnym lub lekko kwaśnym. Wtedy roślina będzie rozwijać się najlepiej.
Duże znaczenie ma również stanowisko. Forsycja najlepiej czuje się, rosnąc w miejscu dobrze nasłonecznionym. Możesz ją także posadzić na obszarze półcienistym, ale wtedy nie będzie tak obficie kwitła.
Czytaj również: Ogrodnicy kochają te bujnie kwitnące rośliny. Właśnie ogłoszono je Kwiatami Roku 2024
Zobacz też:
Jak pozbyć się ziemiórek? Zalej je tym, a wyniosą się w mgnieniu oka