Reklama
Reklama

Ogrodnicy kochają te bujnie kwitnące rośliny. Właśnie ogłoszono je Kwiatami Roku 2024

Eksperci zadecydowali, że Kwiatami Roku 2024 będą piwonie. Te rośliny od dawna są bardzo popularne w polskich ogrodach, lecz już dawno nie cieszyły się takim zainteresowaniem wśród florystów na całym świecie, który w sezonie na pewno masowo będą ozdabiać nimi restauracje i sale weselne. Mogą stanowić najpiękniejszą ozdobę każdej działki, ponieważ wspaniale pachną i jeszcze lepiej wyglądają.

Tytuł Rośliny Roku 2024 został oficjalnie przyznany przez ekspertów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez witrynę 1-800-Flowers.com kwiatami 2024 roku zostały piwonie, przez niektórych określane również jako "królowe kwiatów". Taki wybór to doskonała okazja do tego, by dowiedzieć się co niego na temat tego gatunku, który doskonale odnajduje się w polskim, umiarkowanym klimacie. 

Jeśli posadzisz krzew piwonii w swoim ogrodzie, na pewno nie zawiedziesz się jego wyglądem, a na całej działce unosił się będzie wspaniały zapach. Musisz jednak zapewnić mu odpowiednie warunki uprawowe.

Eksperci wybrali Kwiaty Roku 2024. Zostały nimi piwonie

Eksperci zadecydowali, że to właśnie piwonie są Kwiatami Roku 2024. I chyba nikt, kto kiedykolwiek widział te piękne rośliny na oczy, nie powinien sprzeczać się z ich wyborem. Są nie tylko urodziwe, ale też charakteryzują się wspaniałym zapachem i rosną w wielu różnych miejscach na świecie. Można spotkać je w wielu krajach południowej oraz wschodniej Europy, środkowej Azji, a nawet na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej. 

Znakomicie odnajdują się w polskim umiarkowanym klimacie. A ponieważ zalicza się do nich ponad 30 różnych gatunków, w różnych wersjach kolorystycznych, pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat w ogrodzie. Kwiaty piwonii wspaniale prezentują się na działkach i w salonach, gdy stanowią dekorację jako kwiat cięty. Są duże i soczyste, zaczynają kwitnąć na pod koniec kwietnia, ale najwięcej jest ich na przełomie maja oraz czerwca. 

Może cię zainteresować: Ta roślina urodą na głowę bije krokusy i przebiśniegi. Kosaciec rozkwitnie w ogrodach lada moment

Takie warunki musisz zapewnić piwoniom, by zachwycały urodą. Są piękne, lecz wymagające

Piwonia nie jest rośliną najłatwiejszą w uprawie, ale jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, krzew będzie zachwyć urodą przez długie lata. Po pierwsze i najważniejsze, dla tej rośliny musisz znaleźć idealne miejsce w ogrodzie. Między sadzonkami powinnaś zachować co najmniej 0,5 metrowy odstęp, aby miały przestrzeń, by się rozwijać. Umieść  je około 4-5 cm pod ziemią. 

  • Stanowisko piwonii 

Stanowisko piwonii powinno być dobrze lub średnio nasłonecznione (półcieniste). Najważniejsze jest to, aby było osłonięte od wiatru, ponieważ mocniejsze powiewy powietrza mogą zaszkodzić delikatnym kwiatom tej rośliny. 

  • Podłoże dla piwonii

Najlepsze podłoże dla piwonii to lekko zasadowa, dobrze przepuszczalna, próchnicza i miękka gleba o pH odscylującym w granicach od 6,5 do 7,5. Jeśli roślina jest wysoka, nie zapomnij zapewnić jej podpórek, ponieważ dzięki nim będzie równo i zdrowo rosła. 

  • Podlewanie piwonii

Najważniejszym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście podlewanie piwonii. Wiosną, gdy gleba wydaje się wyschnięta, trzeba zacząć ją nawilżać - rzadko, lecz obficie (2-4 wiaderkami wody, w zależności od wielkości krzewu). Na ogół wystarczy dostarczyć roślinom wody 3-4 razy w ciągu całego sezonu, nieco więcej, gdy czerwcowe upały są intensywne. 

Czytaj również: Ten krzew ozdobi każdy ogród. Sprawdź, kiedy sadzić i jak go pielęgnować

Zobacz też:

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

Nie rób tego podczas podlewania ogórków. W ten sposób im szkodzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty | pielęgnacja roślin