Reklama
Reklama

Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność

Kwiaty hortensji mogą mieć kolor od różowego, poprzez fioletowy, aż do niebieskiego, choć niezwykle popularne są również hortensje białe. Wpływ na kolor tych popularnych roślin ma odczyn gleby, w jakiej rosną. Istnieją więc proste sposoby na to, by hortensje wyglądały tak, jak tego chce ich hodowca. Jak zmienić ich kolor na różowy? Podpowiadamy.

Hortensje to niewysokie krzewy z rodziny hortensjowatych, które dzielą się na liczne gatunki. Najwięcej z nich występuje w naturze w Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Są jednak chętnie uprawiane w wielu miejscach na świecie, z uwagi na swoją dużą ozdobność. Wyjaśniamy, co zrobić, by kwitły na różowo.

Hortensje — od czego zależy ich kolor?

Kolor hortensji uzależniony jest od pH podłoża, w jakim rosną. Kwiaty różowe można uzyskać, gdy pH podłoża będzie zasadowy (6,5-7,5), zaś niebieskie, gdy podłoże będzie miało odczyn kwaśny (4,5-5,5). Jeśli zaś chcemy, by kwiaty hortensji były fioletowe, jest to możliwe w czasie uprawy w ziemi o odczynie pH mieszczącym się między 5,5 a 6,5. Warto jednak wiedzieć, że hortensje białe pozostają takie bez względu na odczyn pH podłoża. 

Czytaj też: Dekoracyjna palma o liściach jak wachlarze. Cykas przystroi twój ogród i dom 

Jak zmienić kolor hortensji? Oto sprawdzone metody

Wiele osób marzy o pięknych kwiatach hortensji w kolorze niebieskim lub różowym. Można samemu sprawić, by rośliny kwitły w sposób najbardziej nam odpowiadający. Odczyn pH podłoża można bowiem zmienić. Warto najpierw zmierzyć go specjalnym miernikiem, by wiedzieć, jak wyglądają dokładnie warunki glebowe, w których uprawia się hortensje. Następnie trzeba podjąć odpowiednie działania i uzbroić się w cierpliwość - zmiana koloru kwiatów hortensji nie jest bowiem natychmiastowa, lecz przebiega stopniowo.

Można zaopatrzyć się w gotowy preparat do zmiany koloru kwiatów hortensji. W podobny sposób zadziała również dodanie do podłoża wapna, dolimitu, popiołu drzewnego lub kredy. Substancje te należy jednak dodawać z rozwagą, często mierząc odczyn podłoża, by nie przesadzić i nie uszkodzić roślin. Jasne, słoneczne stanowisko sprzyja zaróżowieniu się kwiatów, ale też obfitemu kwitnieniu.

Jeśli ktoś chciałby mieć niebieskie hortensje w swoim ogrodzie, pomoże mu w tym siarka, mech torfowiec, siarczan amonu i ałun potasowy. Ich zastosowanie pomoże bowiem zakwasić glebę. Można również zastosować domową metodę - zakopać wczesną wiosną w sąsiedztwie krzewu skórki pomarańczy.

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Jesienią i zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | krzewy | działka