Dekoracyjna palma o liściach jak wachlarze. Cykas przystroi twój ogród i dom
Cykas to roślina przypominająca palmę skrzyżowaną z paprocią. Wytwarza widowiskowe liście i może osiągnąć imponujące rozmiary. Wystarczy tylko zapewnić jej właściwe warunki do rozwoju i troskliwie o nią dbać. Podpowiadamy, co zrobić, by cykas był najpiękniejszą rośliną w twoim domu czy ogrodzie.
Cykasy wyglądem przypominają palmy skrzyżowane z paprociami. To imponujące rośliny, należące do sagowców, które rosły na naszej planecie już 200 milionów lat temu. Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta), znany też jako cykas, może być ozdobą zarówno ogrodu, jak i domu. Jako jedyny gatunek z tej grupy nadaje się bowiem na roślinę doniczkową. Wyróżnia się rozłożystym pokrojem i egzotycznym wyglądem. Co warto o nim wiedzieć?
Sagowiec odwinięty, znany jako cykas, pochodzi z Japonii, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym liściom, wywiniętym w dół. Cykas ma długie, sztywne liście, tworzące zachwycające pióropusze. Wieńczą one pień, zwany kłodziną i mogą osiągnąć nawet 150 cm długości. Kłodzina powstaje z obumarłych, drewniejących liści. W naturalnych warunkach roślina może mieć nawet 6-7 metrów, jednak w uprawie doniczkowej jest znacznie mniejsza.
Czytaj też: Tej rośliny wszyscy będą ci zazdrościć. Winogronowa róża zachwyca kwiatami i owocami
Cykas to imponująca roślina, która ma jednak swoje preferencje i wymagania. Aby zdrowo się rozwijała, trzeba właściwie o nią dbać. Najlepsze będzie dla niego przepuszczalne, dobrze zdrenowane podłoże, z warstwą keramzytu lub żwiru na dnie. Najlepiej wybrać ziemię o delikatnie kwaśnym odczynie pH. Sprawdzi się podłoże do palm, wzbogacone dodatkowo gliną, wermikulitem czy gruboziarnistym piaskiem.
W lecie cykasa najlepiej postawić na tarasie, na balkonie lub w ogrodzie. Na zimę jednak trzeba go przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Sagowce lubią ciepłe, jasne miejsca, jednak nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie intensywnego światła słonecznego.
Roślinę podlewa się co 10 dni, aby ziemia w doniczce była lekko wilgotna, ale niezbyt mokra. Przelanie grozi bowiem zgniciem korzeni. Zimą cykasa można zaś podlewać nawet co 30 dni. Przechodzi on bowiem wówczas w stan spoczynku. Nawożenie cykasa w okresie wzrostu powinno mieć miejsce co dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Warto wybrać nawóz do palm, ale sprawdzi się też płynny nawóz do kaktusów lub biohumus.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu