Reklama
Reklama

Posadź to koło truskawek. Będą rosły jak szalone, a ślimaki ominą je z daleka

Chcesz, żeby twoje truskawki wydały obfite plony? Zastanawiasz się, jak odgonić ślimaki od rośliny? Zamiast wydawać pieniądze na drogie nawozy, zapewnij truskawkom odpowiednie sąsiedztwo. Posadź te warzywa i zioła koło nich. Później wykorzystasz je w swojej kuchni.

Truskawki chętnie uprawiamy w przydomowym ogródku, aby później przyrządzić z nich desery lub dodać je do ciasta. Niestety nie zawsze rośliny chcą rosnąć. Bywa też tak, że zostają zaatakowane przez szkodniki. Jak zatem przyspieszyć ich wzrost? Czy istnieje skuteczny sposób na przepędzenie ślimaków? Wystarczy posadzić truskawki w odpowiednim towarzystwie. 

Jak ochronić truskawki przed ślimakami? Posadź to koło nich

Obok truskawek warto posadzić czosnek, cebulę, szczypior i por. Ich intensywny zapach skutecznie odstrasza ślimaki, a także chroni plony przed szarą pleśnią. Ponadto towarzystwo tych warzyw wzbogaca smak owoców.

Konkretne zioła również skutecznie przepędzają ślimaki, ale też korzeniaki i mączniaki. Mowa o tymianku, szałwii lekarskiej, rumianku, kolendrze, mięcie pieprzowej czy pietruszce. Nie sadźmy natomiast truskawek obok warzyw kapustnych, ogórków, poziomek, malin i jeżyn. Te rośliny hamują ich wzrost. 

Co zrobić, żeby truskawki wydały mnóstwo owoców?

Miejsce, w którym sadzimy truskawki, ma znaczenie w ich rozwoju i obfitości plonów. Najlepiej zatem sadzić je na słonecznym stanowisku. Posadzone w półcieniu dojrzewają później, a więc mają mniejsze i mniej smaczne owoce. Unikajmy również sadzenia truskawek koło wysokich roślin tj. słoneczniki, malwa, tyczna fasola czy lubczyk. 

Truskawki sadzimy w lekkiej, próchniczej glebie, o pH 5,5-6,5. Co 3 lata należy przesadzać rośliny, ponieważ z roku na rok plony są mniej obfite. Nie zapominajmy też o regularnym odchwaszczaniu podłoża

Truskawki do prawidłowego rozwoju potrzebują sporych ilości wody, zarówno w trakcie ukorzeniania się, kwitnienia, jak i owocowania. Ich ziemia musi być delikatnie wilgotna, lecz nie możemy jej przelać. W przeciwnym wypadku plony będą wodniste, mało słodkie i ulegną szybszemu zepsuciu. 

Rośliny należy podlewać przy korzeniach, uważając na liście, kwiaty i owoce. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. W ich szybszym rozwoju pomaga także regularne ściółkowanie słomą lub agrowłókniną

Zobacz też:

Jak pozbyć się ziemiórek? Zalej je tym, a wyniosą się w mgnieniu oka

Berberys potrzebuje teraz tego zabiegu. To ostatni moment

​Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | pielęgnacja roślin