Reklama
Reklama

Sadzisz truskawki? Włóż to do doniczek z sadzonkami, a będziesz mieć mnóstwo owoców

Truskawki są chętnie uprawiane, ze względu na swój smak oraz wiele zastosowań kulinarnych. Zdarza się jednak, że słabo owocują. Może to wynikać z tego, że w przypadku tych roślin, najobfitsze plony wydawane są tylko przez pierwsze trzy lata. Jeśli więc nasze truskawki są starsze, warto wyposażyć się w nowe sadzonki. Podpowiadamy, jak je pielęgnować i co dodać do doniczek, aby cieszyć się morzem zdrowych i soczystych owoców.

Chcąc zbierać obfite plony z naszych truskawek, powinniśmy średnio co trzy lata pobierać nowe sadzonki ze starych roślin. Wymagają one jednak dodatkowego wzmocnienia, które możemy zapewnić im w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że do doniczki włożymy jeden, popularny produkt, który świetnie je odżywi.

Jak przygotować sadzonki?

Truskawki możemy zarówno uprawiać w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie czy tarasie. Jednak niezależnie od tego, gdzie będą się one rozwijały, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie sadzonek, aby uzyskać obfite plony.

Przede wszystkim do przygotowania sadzonek, musimy wybierać zdrowe rośliny. Świetnie w tej roli sprawdzą się odłogi starszych roślin. Istotną kwestią jest także to, by przyciąć ich wszystkie duże liście, korzonki oraz pędy, jeśli zaczęły się już one pojawiać.

Dopiero po takim przygotowaniu truskawek, możemy przejść do ich sadzenia. Podczas niego niezwykle ważnym elementem jest nawożenie roślin. W tym przypadku polecana jest naturalna odżywka. Do jej przygotowania wystarczy jeden produkt, który pozwoli nam się cieszyć smacznymi i obfitymi plonami.

Czytaj również: Chcesz robić przetwory z pomidorów? Koniecznie wysiej tę odmianę

Co dodać do doniczki, aby cieszyć się obfitymi plonami?

Truskawki warto nawozić już na wczesnym etapie. W tym celu najlepiej wykorzystać naturalne składniki, które będą wspomagały ich wzrost. Jednym z takich przykładów jest popularny owoc, jakim jest banan.

Stanowi on naturalne źródło potasu, magnezu, jodu, fosforu oraz wapnia. Dodatkowo obfituje w wiele witamin oraz innych składników odżywczych, które korzystnie wpłyną na nasze sadzonki, wzmacniając je i przyspieszając ich rozwój.

Wystarczy nam zaledwie jeden plaster banana, który wsadzamy do doniczki z sadzonką. Dzięki temu składniki odżywcze zawarte w nim zaczną szybko działać, a my wkrótce będziemy cieszyć się pysznymi owocami.

Kiedy powinniśmy sadzić truskawki do gruntu?

Decydując się na uprawę truskawek w ogrodzie, musimy również wiedzieć, kiedy należy je sadzić do gruntu. Możemy to robić tak naprawdę już od połowy marca do połowy maja.

Oczywiście wcześniej musimy odpowiednio przygotować glebę i dopiero do po kilku dniach od przekopania rabaty, gdy ziemia już osiądzie, możemy przystąpić do sadzenia truskawek. Dodatkowo warto na dzień przed tym zabiegiem nawodnić glebę. Następnie rośliny umieszczamy w rzędach odległych od siebie o 50 cm.

Jeśli chodzi o odległość między każdym krzaczkiem, powinna wynosić około 20-30 cm. Ma to także znaczenie ze względu na nasz komfort, ponieważ im większy rozstaw truskawek, tym wygodniej będzie nam zbierać późniejsze plony.

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | pielęgnacja roślin