Rzodkiewki możesz wyhodować na balkonie. Wyrosną dorodne, tylko trzymaj się tych kilku rad
Zamiast wydawać pieniądze na rzodkiewki w sklepach, spróbuj wyhodować własne, dorodne warzywa w skrzyniach na balkonie. Do ich uprawy nie potrzebujesz nawet ogródka, wystarczy ci odrobina wolnej przestrzeni na balkonie, lub większym parapecie. Dbaj o nie w ten sposób, a po kilku tygodniach doczekasz się obfitych zbiorów.
Posiadanie ogródka nie jest konieczne, abyś mogła uprawiać własne warzywa. Niedawno pisaliśmy o tym, że pomidorki koktajlowe możesz wyhodować w skrzyniach na balkonie, ale to nie jedyne warzywa, które możesz uprawiać w donicach. Dotyczy to również sałaty czy groszku.
Dziś skupimy się jednak na tym, jak wysiać rzodkiewkę i w jaki sposób ją pielęgnować, by już po kilku tygodniach doczekać się obfitych zbiorów.
Uprawa rzodkiewki na balkonie jest banalnie prosta. Warzywa te rosną bowiem na tyle szybko, że nie wymagają robienia rozsady, która może sprawiać problemy początkującym ogrodnikom. Rozsądnie wybierz pojemnik, w którym wysiejesz rzodkiewkę. Nie może być on zbyt płytki z uwagi na rozbudowaną część podziemną rośliny, która jest najistotniejsza. Skrzynia musi mieć minimum 10-15 cm wysokości.
Nasiona wysiej bezpośrednio do pojemnika, na głębokości 1 cm, w takiej odległości między dwoma ziarnami, by zapewnić rzodkiewce miejsce na rozrost korzeni. Rozstaw powinien wynosić około 5-10 cm.
Po posadzeniu warzywa powinny nadawać się do zebrania już po około 4-5 tygodniach (30-40 dni). Dla lepszego efektu kolejne warzywa możesz siać co 2-3 tygodnie, a na pewno doczekasz się obfitych zbiorów.
Może cię zainteresować: Pamiętaj o tym przed posadzeniem cebuli. Szkodniki nie będą dla niej zagrożeniem
Poza samym siewem musisz pamiętać również o kilku innych zasadach uprawy rzodkiewki na balkonie, które zapewnią ci obfite zbiory. Pamiętaj, że warzywa te najlepiej rosną na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Nie przesadzaj jednak z dostarczaniem im dużej ilości naturalnego światła, gdyż wystawione na nie przez cały czas, mogą wykształcić zdrewniałe korzenie, (a wtedy ich uprawa w celach spożywczych mija się z celem).
Wybór ziemi również ma znaczenie. Idealne podłoże dla rzodkiewek to gleba przepuszczalna i piaszczysta, z warstwą drenażu, która zapobiegnie zalewaniu ich korzeni przy podlewaniu.
Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji rzodkiewki jest oczywiście jej podlewanie. Do skrzyń w warzywami wlewaj wodę co 2-3 dni, a w cieplejsze dni nawet częściej.
Pamiętaj, że w zbyt suchej glebie rzodkiewki przestaną rosnąć, ale nie przesadzaj z intensywnością nawadniania, bo nie służy im też nadmierna wilgoć. W takim środowisku ich korzenie mogą zacząć gnić i chorować.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz