Reklama
Reklama

Rzodkiewki możesz wyhodować na balkonie. Wyrosną dorodne, tylko trzymaj się tych kilku rad

Zamiast wydawać pieniądze na rzodkiewki w sklepach, spróbuj wyhodować własne, dorodne warzywa w skrzyniach na balkonie. Do ich uprawy nie potrzebujesz nawet ogródka, wystarczy ci odrobina wolnej przestrzeni na balkonie, lub większym parapecie. Dbaj o nie w ten sposób, a po kilku tygodniach doczekasz się obfitych zbiorów.

Posiadanie ogródka nie jest konieczne, abyś mogła uprawiać własne warzywa. Niedawno pisaliśmy o tym, że pomidorki koktajlowe możesz wyhodować w skrzyniach na balkonie, ale to nie jedyne warzywa, które możesz uprawiać w donicach. Dotyczy to również sałaty czy groszku. 

Dziś skupimy się jednak na tym, jak wysiać rzodkiewkę i w jaki sposób ją pielęgnować, by już po kilku tygodniach doczekać się obfitych zbiorów. 

Rzodkiewka na balkonie. Wysiewaj ją zawsze w ten sposób

Uprawa rzodkiewki na balkonie jest banalnie prosta. Warzywa te rosną bowiem na tyle szybko, że nie wymagają robienia rozsady, która może sprawiać problemy początkującym ogrodnikom. Rozsądnie wybierz pojemnik, w którym wysiejesz rzodkiewkę. Nie może być on zbyt płytki z uwagi na rozbudowaną część podziemną rośliny, która jest najistotniejsza. Skrzynia musi mieć minimum 10-15 cm wysokości. 

Nasiona wysiej bezpośrednio do pojemnika, na głębokości 1 cm, w takiej odległości między dwoma ziarnami, by zapewnić rzodkiewce miejsce na rozrost korzeni. Rozstaw powinien wynosić około 5-10 cm. 

Po posadzeniu warzywa powinny nadawać się do zebrania już po około 4-5 tygodniach (30-40 dni). Dla lepszego efektu kolejne warzywa możesz siać co 2-3 tygodnie, a na pewno doczekasz się obfitych zbiorów.

Może cię zainteresować: Pamiętaj o tym przed posadzeniem cebuli. Szkodniki nie będą dla niej zagrożeniem                                        

Takie warunki musisz zapewnić rzodkiewce na balkonie

Poza samym siewem musisz pamiętać również o kilku innych zasadach uprawy rzodkiewki na balkonie, które zapewnią ci obfite zbiory. Pamiętaj, że warzywa te najlepiej rosną na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Nie przesadzaj jednak z dostarczaniem im dużej ilości naturalnego światła, gdyż wystawione na nie przez cały czas, mogą wykształcić zdrewniałe korzenie, (a wtedy ich uprawa w celach spożywczych mija się z celem). 

Wybór ziemi również ma znaczenie. Idealne podłoże dla rzodkiewek to gleba przepuszczalna i piaszczysta, z warstwą drenażu, która zapobiegnie zalewaniu ich korzeni przy podlewaniu.

Rozsądnie podlewaj rzodkiewkę, jeśli chcesz, by zdrowo rosła

Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji rzodkiewki jest oczywiście jej podlewanie. Do skrzyń w warzywami wlewaj wodę co 2-3 dni, a w cieplejsze dni nawet częściej. 

Pamiętaj, że w zbyt suchej glebie rzodkiewki przestaną rosnąć, ale nie przesadzaj z intensywnością nawadniania, bo nie służy im też nadmierna wilgoć. W takim środowisku ich korzenie mogą zacząć gnić i chorować.

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: balkon | uprawa roślin | warzywnik | działka