Reklama
Reklama

Zmieszaj z wodą i spryskuj sadzonki. Trik ogrodnika na zdrowe warzywa

Sadzonki są często atakowane przez różnego rodzaju choroby czy szkodniki. Możemy jednak zminimalizować ryzyko podobnego ataku, wzmacniając je specjalną odżywką. Przygotujemy ją z łatwością samodzielnie, z dwóch popularnych przypraw i wody. Jak ją wykonać i jak stosować, by sadzonki zdrowo rosły i wydały obfity plon?

Marzec to czas, gdy przygotowujemy warzywa na rozsadę. Młode rośliny — takie jak pomidory, ogórki czy papryka — narażone są jednak na ataki szkodników i chorób. Aby więc zminimalizować ryzyko podobnego ataku, doświadczeni ogrodnicy stosują specjalne, w pełni naturalne opryski. Jeden z takich preparatów cieszy się szczególną popularnością i jest bardzo łatwy do wykonania. Podpowiadamy, jak wzmocnić nim sadzonki.

Tak przygotujesz odżywkę do sadzonek. Wystarczą dwie przyprawy

Dzięki dwóm popularnym przyprawom i wodzie możemy wykonać rewelacyjną odżywkę, która wzmocni sadzonki i zabezpieczy je przed szkodnikami. Przygotujemy ją z łyżeczki mielonego cynamonu, łyżeczki mielonej, ostrej papryki, a także z jednego litra ciepłej, przegotowanej wody. Do jej wykonania będziemy potrzebować również gazy, pojemnika z atomizerem i słoika o pojemności 1 litr.

Jak przygotować odżywkę? Do słoika wystarczy wlać wodę, a następnie dodać do niej cynamon i paprykę. Następnie składniki mieszamy i zakręcamy słoik. Odstawiamy go w ciemne i suche miejsce. Powinien tam spędzić dobę. Przez ten czas powinniśmy kilka razy wstrząsnąć słoikiem, a następnego dnia przelać roztwór przez gazę i przelać go do pojemnika z atomizerem. 

Czytaj też: Fasolka szparagowa dojrzeje w błyskawicznym tempie. Wystarczy, że w marcu wykonasz ten zabieg 

Oprysk na sadzonki. Jak go wykonać i jakie efekty przyniesie?

Zdrowe i silne sadzonki powinny trafić do gruntu w maju. Jeśli zostaną uprzednio wzmocnione, nie trzeba się będzie obawiać, że jakaś choroba czy atak szkodników zniszczą nasze uprawy. Wszystko za sprawą zawartej w papryce kapsaicyny, która odstrasza szkodniki żerujące na liściach. Rośliny będą omijać między innymi ślimaki, mszyce czy mrówki. Działanie kapsaicyny wzmacnia również cynamon, który stymuluje system korzeniowy i zabezpiecza rośliny przed chorobami wywołanymi przez bakterie i grzyby.

Wspomnianą odżywkę do sadzonek należy stosować co 10-14 dni, zraszając ziemię i pryskając liście. Warto to robić nie tylko po zewnętrznej, ale i wewnętrznej stronie. Dzięki temu sadzonki będą zdrowo się rozwijać i zapewnią nam obfite plony. 

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | podlewanie