Reklama
Reklama

Większość osób uważa go za chwast. Tymczasem to super nawóz, który możesz mieć za darmo

Wielu ogrodników poszukuje naturalnych i ekologicznych metod wzmacniania roślin. Jednak mało kto wie, że rozwiązanie ma dosłownie pod nogami i wystarczy wykorzystać gatunek, który często błędnie jest mylony z popularnym chwastem i rośnie na naszym trawniku. Dzięki niemu przygotujemy skuteczny nawóz, który odżywi nasze rośliny. Sprawdź, jak go przygotować.

Jeżeli zależy nam na zdrowym i bujnym ogrodzie oraz udanej uprawie, musimy regularnie stosować nawozy. Jeden z nich możemy przygotować z roślin, które rosną na naszym trawniku. Dzięki nim stworzymy odżywczy i niezwykle skuteczny nawóz, który równocześnie będzie ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.

Czego użyć do zrobienia naturalnego nawozu?

Mało kto wie, ale do przygotowania własnego naturalnego nawozu możemy użyć mniszka lekarskiego, który często mylony jest z mleczem. Jest to roślina obfitująca w składniki odżywcze, która świetnie nadaje się do pobudzenia do wzrostu naszej uprawy.

Często nieświadomi tego, usuwamy mniszka z naszej trawy podczas koszenia, zamiast go zebrać, aby wzmocnić swoje rośliny. Jest on niezwykle cenny, ponieważ zawiera potas, wapń, magnez oraz żelazo.

Czytaj również: Ta magnolia może kwitnąć dwa razy w sezonie. Ważne są dwie rzeczy

Dlaczego warto stosować nawóz z mniszka lekarskiego?

Z mniszka lekarskiego możemy przygotować gnojówkę, która jest niezwykle odżywczym eliksirem dla roślin. Jednak jego właściwości są zależne od tego, z których części mniszka skorzystamy. Na przykład jego kwiaty zapewniają lekko kwaśny odczyn i obfitują w fosfor, dlatego idealnie sprawdzają się jako nawóz dla roślin kwitnących oraz kwasolubnych.

Natomiast liście powodują, że przygotowywana gnojówka ma zasadowe pH i duże ilości azotu, co jest korzystne dla odmian liściastych oraz roślin, które dobrze rozwijają się w zasadowym podłożu. Z kolei użycie całej rośliny pozwoli nam stworzyć uniwersalny preparat, przyspieszający wzrost i dojrzewanie owoców.

Jak przygotować gnojówkę z mniszka?

Samo zrobienie gnojówki z mniszka lekarskiego jest niezwykle proste. Wystarczy, że 1 kg rośliny umieścimy w plastikowym pojemniku i zalejemy 10 litrami zimnej wody. Następnie mieszankę odstawiamy w ciemne miejsce na około 3 tygodnie, pamiętając o regularnym mieszaniu mikstury.

Po upływie tego czasu, czyli po zakończeniu fermentacji, płyn musimy odcedzić. Stosujemy go w formie rozcieńczonej w stosunku 1:10, a do zasilania roślin kwasolubnych rozrzedzamy gnojówkę wodą jeszcze bardziej, w stosunku 1:15.

Jakie rośliny możemy nawozić gnojówką z mniszka?

Nasz domowy nawóz z mniszka lekarskiego jest ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Nadaje się on do stosowania zarówno w ogrodzie, jak i na uprawach balkonowych.

Gnojówkę z mniszka możemy używać do warzyw, kwiatów, krzewów oraz drzew owocowych. Szczególnie polecane jest stosowanie go do porzeczek, truskawek, borówek, malin, poziomek, agrestu i roślin ozdobnych.

Zobacz też:

Trudno uwierzyć, że jest prawdziwa. Liście tej rośliny przyciągają wzrok

Lubisz rośliny z kolorowymi liśćmi? Koniecznie posadź w ogrodzie ten krzew

Szkodniki zadomowiły się w ogrodzie? Wyjmij to z kuchennej szafki, a uciekną w popłochu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | nawożenie