Reklama
Reklama

W tym roku wysiej w ogrodzie zamiast trawnika. Efekt przejdzie twoje oczekiwania

Kiedy zależy nam na pięknym trawniku, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie poświęcić mu sporo pracy oraz naszego czasu. Dla wielu ogrodników lepszym rozwiązaniem zamiast murawy jest wybranie roślin, które kwitną i jednocześnie ozdabiają naszą działkę. Jedną z nich jest azorella trójwidlasta. Sprawdź, co to za roślina oraz jak o nią dbać, aby cieszyła nasze oko przez cały sezon wiosenno-letni.

Pielęgnacja trawnika dla wielu osób jest sporym wyzwaniem. Dlatego jeśli masz już dość ciągłego dbania o murawę, poznaj sposoby na piękny ogród bez trawy.

Co sprawdzi się zamiast trawnika? Wybierz azorellę trójwidlastą

Azorella trójwidlasta to roślina, która nie jest w Polsce zbyt znana. Pomimo tego doskonale poradzi sobie w naszych ogrodach. Przywędrowała do nas z Ameryki Południowej, gdzie często porastała wydmy, górskie stoki czy nadmorskie tereny. Jej cechą charakterystyczną jest to, że pięknie się płoży, tworząc gęste i miękkie zielono-żółte dywany. Nie da się jej zadeptać — zgnieciona, po ok. godzinie prostuje się do poprzedniego wyglądu.

Azorella jest rośliną zimozieloną. Jej pędy są długie i płożące się, a roślina dorasta na wysokość 5-10 cm. Ma drobne liście, a od czerwca do lipca kwitnie małymi, żółtymi kwiatkami.

Zobacz także: Czas nawożenia malin. Wylej to pod krzaczkami, a będą się uginać od owoców

Kiedy siać azorellę trójwidlastą? Jak ją pielęgnować?

Azorella trójwidlasta jest rośliną bardzo delikatną. Poradzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, ale jest wrażliwa na mrozy i dużym zagrożeniem są dla niej chwasty. Nie będzie z nimi konkurowała i szybko może zostać przez nie zdominowana. Z tego powodu, zanim posadzisz ją w ogrodzie, koniecznie pozbądź się wszystkich niechcianych roślin z terenu, na którym będzie się rozwijać.

Azorella preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w lekkim zacienieniu. Warto również zadbać, aby była osłonięta od wiatru. Wymaga suchego, dobrze przepuszczalnego podłoża. Możemy wykorzystać pod nią mieszankę ziemi ogrodniczej z piaskiem lub żwirem.

Dobrym momentem na posadzenie rośliny, podobnie jak w przypadku trawnika, jest kwiecień. Tak jak zwykłą trawę, azorellę można posadzić w tym terminie.

Podczas uprawy musimy pamiętać, że roślina przystosowana jest do suszy. Preferuje ją zamiast nadmiernej wilgoci. Z tego powodu jej podlewanie należy ograniczyć do minimum, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Co więcej, azorella nie wymaga dodatkowego nawożenia. Raz na jakiś można jej podawać jedynie nawóz przeznaczony dla sukulentów.

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin