Reklama
Reklama

Koniecznie wysiej ją w kwietniu. Ozdobi balkon morzem kwiatów

Trwająca wiosna to czas, gdy sprzątamy nasze balkony i na nowo je aranżujemy. W kwietniu warto wyposażyć się w jedną z najpiękniejszych roślin, które wkrótce zakwitają i będą zachwycającą ozdobą balkonu. Podpowiadamy, jaki kwiat wybrać, aby móc cieszyć się feerią barw, pięknym zapachem oraz częstymi wizytami motyli.

Wiele osób na balkonie najchętniej wysiewa kwiaty, które pięknie go zdobią zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Do wyboru mamy wiele gatunków, jednak warto zdecydować się na ten, który nie tylko długo kwitnie, ale i przyciąga spojrzenie oraz dobrze rozwija się w pełnym słońcu. Sprawdź, jaką roślinę wysiać w kwietniu na swoim balkonie.

Jaka roślina idealnie sprawdzi się na balkonie?

Wybierając rośliny na balkon, warto decydować się na okazy, które oczywiście będą go pięknie zdobić, ale i będą trwałe i odporne na niekorzystne warunki. Jedną z takich roślin jest smagliczka nadmorska, która oczarowuje swoim wyglądem i jest idealnym wyborem na dekorację balkonu.

Roślina ta pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i osiąga niewielkie rozmiary, ponieważ dorasta zaledwie do 20-30 cm wysokości. Zaczyna kwitnąć od maja do sierpnia, a wtedy to pojawiają się na niej charakterystyczne, drobne kwiatki. Najczęściej są one białe, ale możemy również zakupić odmiany o kwiatach fioletowych lub lekko różowych. Ma delikatne łodygi porośnięte drobnymi, lancetowatymi liśćmi mającymi tendencje do płożenia

Smagliczka nadmorska jest rośliną miododajną, która przyciągnie do nas motyle. Co więcej, bardzo szybko się ona rozrasta i tworzy kępy lub kobierce. Na balkon najlepiej wybierać odmiany o zwisającym pokroju.

Czytaj również: Posadź je obok hortensji. Ogrodu pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi

Jak pielęgnować smagliczkę nadmorską?

Smagliczka nadmorska w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Najlepiej czuje się ona w żyznej ziemi, która jest dość wilgotna. Świetnie sprawdzi się jako kwiat balkonowy, ponieważ dobrze czuje się na stanowisku słonecznym i tam najlepiej kwitnie. Oczywiście poradzi sobie również w półcieniu, ale nie obsypie się aż tak kwiatami.

Dbając o smagliczkę nadmorską, musimy pamiętać o tym, by po jej pierwszym kwitnieniu przyciąć ją, oraz podlać. Pomimo tego, że jest to mało wymagająca roślina, to warto stosować nawozy do roślin kwitnących tuż po przekwitnięciu oraz po usunięciu starszych kwiatostanów. Dzięki temu smagliczka zakwitnie ponownie już w sierpniu lub wrześniu.

Ważne jest także, aby uprawiana w doniczce smagliczka zwisająca miała regularnie usuwany nadmiar wody z podstawki. Dzięki temu unikniemy chorób rośliny, ponieważ gdy w jej przypadku dochodzi do przelania i zbyt dużej wilgotności to jest ona atakowana m.in. przez zgniliznę korzeni, mączniaka prawdziwego, mozaikę wirusową, rdzę i żółtaczkę astra. Pamiętajmy także, że chorobie sprzyja wilgotna i ciepła pogoda, więc w takie dni kontrolujmy stan naszych roślin i dobierajmy odpowiednio częstotliwość ich podlewania.

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin