Reklama
Reklama

Tych kwiatów nie kupuj w supermarkecie. Szybko zmarnieją, a ty wyrzucisz pieniądze w błoto

Niektóre rośliny zachwycają swoim pięknem i zachęcają do kupna. Wyobrażamy sobie, jak dostojnie będą się prezentować na parapecie, stole czy biurku. Choć ich uprawa w warunkach domowych zwykle jest możliwa, niektóre rośliny mają zbyt duże wymagania, by udało się im sprostać. Już po kilku dniach możemy zauważyć wyraźne pogorszenie ich stanu, a wkrótce mogą nawet całkiem zmarnieć. Jakich roślin lepiej unikać, by się nie rozczarować? Podpowiadamy.

Niektóre rośliny wyglądają niezwykle urokliwie i oryginalnie. Cieszą się więc dużym zainteresowaniem i każdy chętnie pochwaliłby się ich posiadaniem w domu. Część z nich jest jednak trudna do utrzymania w dobrej kondycji. Mają bowiem specyficzne wymagania, którym ciężko jest sprostać. Jakich roślin lepiej unikać w uprawie domowej? Podpowiadamy, czego lepiej nie kupować, bo najprawdopodobniej szybko zmarnieje.

Dlaczego niektóre rośliny marnieją? Może chodzić o nieodpowiednie warunki

Egzotyczny wygląd wielu roślin, dekoracyjność ich liści, piękno kwiatów czy urzekający zapach sprawiają, że chcemy mieć je w swoim domu. Część z nich jest jednak trudna do utrzymania w takich warunkach. Mogą bowiem potrzebować na przykład zwiększonej wilgotności czy wyższej temperatury, niż ta panująca w polskich mieszkaniach.

Kiedy widzimy widowiskową roślinę w sklepie, chętnie umieszczamy ją w koszyku, nie zastanawiając się najczęściej jakie są jej wymagania. To błąd, gdyż czasami regularne podlewanie, nawożenie czy przesadzanie roślin to za mało, by utrzymać je w dobrej kondycji. 

Czytaj też: Nie wyrzucaj. Przygotuj domową odżywkę do pelargonii, a balkon utonie w kwiatach 

Tych roślin nie kupuj. Są trudne w uprawie doniczkowej

Jakich roślin lepiej unikać w uprawie domowej? Nie kupujmy między innymi medinilli, calathei czy stromanthe. Wszystkie te rośliny wyróżniają się swoim pięknem. Medinilla należy do rodziny zaczerniowatych i jest rośliną tropikalną. Medinilla wspaniała wytwarza imponujące, ale delikatne kwiaty. Wymaga jednak zapewnienia stałej temperatury i idealnie wyważonego podlewania, by ładnie się prezentować. Jakiekolwiek odstępstwo sprawi, że zrzuci kwiaty i liście. Z kolei calathea i stromanthe to rośliny o dekoracyjnych liściach. Może im zaszkodzić zbyt niska wilgotność, ale też przelanie oraz atak szkodników.

Palma areka pochodzi z odległych zakątków Afryki i rzeczywiście wygląda bardzo egzotycznie. Choć cieszy się popularnością, jest trudna w utrzymaniu. Bardzo często brązowieje, choć niektórzy mają rękę do jej pielęgnacji. W domu nie warto też uprawiać takich roślin jak storczyk Vanda czy żywe kamienie. Co ciekawe, do uprawy doniczkowej nie jest też polecana paprotka zwyczajna, ponieważ w wielu domach marnieje. Czasem jednak idealnie się przyjmuje i bujnie rozrasta. 

Zobacz też:

Robię tani, domowy nawóz do fikusa. Roślina rośnie w oczach

Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, że zadbasz o to

Tym nigdy nie okrywaj roślin na zimę. Bardziej im szkodzisz, niż pomagasz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin