Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj. Przygotuj domową odżywkę do pelargonii, a balkon utonie w kwiatach

Pelargonie cieszą się dużą popularnością, z uwagi na piękne, barwne kwiaty, które możemy podziwiać od maja do pierwszych przymrozków. Żeby jednak rośliny długo i bujnie kwitły, trzeba właściwie o nie zadbać. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie pelargonii do wiosny i ich wzmocnienie. Podpowiadamy, jak wykonać domową odżywkę, która poprawi ich kondycję.

Pelargonie to rodzaj bylin lub półkrzewów, należących do rodziny bodziszkowatych. Są chętnie uprawiane na balkonach i tarasach jako rośliny ozdobne. Istnieje wiele odmian pelargonii, a do najpopularniejszych należy pelargonia rabatowa i bluszczolistna. Wszystkie są jednak zachwycające i wspaniale dekorują ogród. Warto wiedzieć, jak przygotować je na nadejście wiosny, by w sezonie obsypały się kwiatami.

Pelargonie — jak je przygotować do wiosny?

Pelargonie wymagają ochrony przed ujemnymi temperaturami. Właśnie dlatego nie mogą zimować w ogrodzie i spędzają ten czas w piwnicy czy w budynkach gospodarczych. Idealna temperatura do ich przechowywania zimą wynosi 5-10 stopni Celsjusza. Wraz z nadejściem wiosny trzeba je jednak zacząć wybudzać. Proces ten powinno się rozpocząć na początku wiosny, w marcu lub kwietniu.

Rośliny oczyszczamy wówczas z suchych liści i przenosimy do cieplejszego pomieszczenia. Stopniowo też zwiększamy częstotliwość podlewania pelargonii i ich dostęp do naturalnego światła. Kiedy zaś w maju zniknie ryzyko przymrozków, rośliny można wystawić na zewnątrz. Przygotowując pelargonie do kolejnego sezonu, warto również zadbać o ich odżywienie. Przyda się do tego produkt, który znajdziemy w każdej kuchni. 

Czytaj też: Masz to drzewko w ogrodzie? Przycinaj je regularnie, inaczej grozi złamaniem 

Domowa odżywka do pelargonii — jak wykonać nawóz z cebuli?

Do wzmocnienia pelargonii po zimie przyda się domowa odżywka, która wcale nie jest trudna do wykonania. Warto ją zastosować, gdy pelargonie zaczną już wypuszczać nowe liście. Do jej przygotowania przydadzą się łupiny cebuli. Mają w sobie wiele składników odżywczych, które pozytywnie wpłyną na stan roślin. W sezonie odżywione pelargonie będą długo i bujnie kwitły.

Jak przygotować domową odżywkę z łupin cebuli? W tym celu będziemy potrzebować łupin z dziesięciu cebul. Zalewamy je dwoma litrami wrzącej wody. Mieszankę najlepiej wykonać w zakręcanym słoiku i odstawić ją na dobę w ciemne, chłodne miejsce. Gdy ten czas upłynie, odżywkę przecedzamy, a otrzymany płyn rozcieńczamy z wodą (najlepiej z wodą odstaną lub z deszczówką) w proporcjach 1:1.

Nawóz z łupin cebuli powinniśmy stosować od kwietnia przez całą wiosnę i lato. Początkowo stosujmy go co trzy tygodnie, a od maja co dwa tygodnie. Częstotliwość należy zwiększyć, gdy pojawią się pierwsze pąki.

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | nawożenie | pielęgnacja roślin