Reklama
Reklama

Posadź je obok hortensji. Ogrodu pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi

Hortensje są niezwykle popularne i królują w wielu ogrodach. Nie powinno to nikogo dziwić, bo te barwne kwiaty przyciągają spojrzenie swoimi białymi, niebieskimi, zielonymi lub różowymi kwiatostanami. Same w sobie są świetną ozdobą naszej działki, jednak jeszcze lepiej będą się prezentowały na tle innych roślin. Podpowiadamy, co sadzić w pobliżu hortensji, aby ogród zachwycał wyglądem.

Hortensje są roślinami ozdobnymi, które przyciągają uwagę swoimi barwnymi kwiatostanami. Możemy jednak sprawić, że będą jeszcze bardziej zachwycały, jeśli posadzimy je w pobliżu roślin, które uwydatnią ich urodę. Sprawdź, jakie sąsiedztwo wybrać dla naszych hortensji.

Z czym łączyć hortensje? To sprawdzony duet

Bardzo popularnym i sprawdzonym zestawieniem jest połączenie hortensji bukietowych z różami. Wygląda to naprawdę imponująco, zwłaszcza że rośliny kwitną w podobnym czasie.

W dodatku jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ oba te gatunki mają zbliżone wymagania co do stanowiska oraz podłoża. Warto więc koło hortensji umieścić róże parkowe, które osiągają spore rozmiary. Jeśli natomiast nie mamy tyle miejsca w ogrodzie, to możemy wybrać niskie róże okrywowe i rabatowe albo odmiany szczepione na pniu. Dobrym pomysłem jest również założenie rabaty z hortensjami na tle róż pnących, gdzie oba kwiaty będą się znakomicie prezentowały.

Czytaj również: Te kwiaty były w ogrodzie każdej babci. Ich uprawa jest łatwa, a kwitną długo i pięknie

Jakie rośliny sezonowe będą się dobrze komponowały z hortensją? Te gatunku warto posadzić w pobliżu

Hortensje doskonale wyglądają także w sąsiedztwie gatunków sezonowych, sadzonych do gruntu każdej wiosny. Wybierając je, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na wymagania roślin oraz kształt i kolor kwiatów, oraz liści, a także dobrać odpowiednią wysokość.

Polecanym połączeniem jest posadzona nieregularnie wokół hortensji werbena patagońska, mająca fioletowe, wzniesione na wysokich pędach kwiaty. W sąsiedztwie dobrze będzie prezentował się również rącznik pospolity, czyli roślina posiadająca duże, bordowe liście oraz ciekawe, czerwone, kolczaste torebki nasienne.

Natomiast jeśli chcemy umieścić coś z przodu rabaty, na której znajdują się hortensje, to warto zdecydować się na pas goździków kropkowanych, szałwii, białej smagliczki nadmorskiej lub żeniszków.

Marzysz o feerii barw w ogrodzie? Te rośliny warto umieścić obok hortensji

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz ogród obfitował w barwy, to przede wszystkim musimy wybierać różnokolorowe odmiany hortensji. Obok nich warto posadzić kwitnące krzewy, byliny lub trawy ozdobne. Dzięki temu nie tylko nasz ogród nabierze barw, ale i nie będziemy musieli co roku sadzić nowych roślin, tak jak jest to w przypadku gatunków jednosezonowych.

Ważne, by kolory dobierać tak, by ze sobą współgrały. Na przykład niebieskie hortensje świetnie wyglądają na tle roślin o żółtych lub pomarańczowych kwiatach, takich jak jeżówki, żółtolistne funkie czy liliowce. Natomiast odmiany różowe możemy komponować z rozchodnikami, bergenią sercolistną, funkiami o zielonych liściach lub żurawkami o bordowym ulistnieniu.

Warto także dodać, że wszystkie odmiany krzewiaste możemy sadzić w sąsiedztwie kęp wysokich traw ozdobnych, takich jak np. kostrzewy czy miskanty. Całość będzie prezentowała się spójnie i barwnie.

Zobacz też:

Zrób to z tulipanami po przekwitnięciu. Tak dbają o nie holenderscy ogrodnicy

Podlewaj tym borówkę raz na 2 tygodnie, a będzie mieć mnóstwo owoców

Róż ogrodowych pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi. Wystarczy, że zastosujesz tę odżywkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | działka