Reklama
Reklama

Hortensje potrzebują teraz twojej uwagi. Jeśli przegapisz ten zabieg, nie zakwitną

Niezaprzeczalnie hortensje są jednymi z najpiękniejszych kwiatów w ogrodzie. Okazałe i liczne kwiatostany w rozmaitych barwach długo kwitną, zdobiąc rabaty. Na to, jak oraz w jakiej ilości będzie kwitnąć ten krzew, wpływ ma odpowiednie przygotowanie na nadchodzący sezon. Wraz z ustąpieniem mrozów należy zadbać odpowiednio o hortensję, aby zakwitła. Wystarczy w odpowiednim momencie wykonać ten jeden zabieg.

Hortensja słynie ze swoich pięknych kwiatów, które zachwycają różnorodnością, zdobiąc niejeden ogród. Tak jak wszystkie rośliny, wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz podjętych działań. Okazuje się, że przycinanie hortensji to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, musi się ono odbyć w odpowiednim momencie, aby kwiat bujnie zakwitł.

Jak pielęgnować hortensję, żeby pięknie kwitła?

Istnieje kilka gatunków hortensji, wśród których można wymienić ogrodową, bukietową, krzewistą oraz piłkowaną. W naszych ogrodach najczęściej rośnie odmiana ogrodowa. Osiąga do 1,5 m i wypuszcza liczne kwiatostany w kulistym kształcie, przybierające biały, różowy lub błękitny odcień. Co ciekawe, wraz z nadejściem jesieni kwiaty zasychają i w takiej formie również przyozdabiają ogród w okresie jesienno-zimowym. 

Roślina słynie z tego, że lubi kwaśne podłoże. Dodatkowo preferuje stanowiska nie w pełnym Słońcu, aby liście zachowały swój właściwy kolor. Co więcej, chcąc cieszyć się bujnym kwiatostanem, warto zadbać o odpowiednie i regularne nawożenie hortensji. Jednym z głównych zabiegów, jaki trzeba przeprowadzić na tej roślinie, jest odpowiednie podcięcie. Zaważy ono na tym, czy hortensja zakwitnie oraz ile wypuści pędów. Dobrze o tym pamiętać.   

Przeczytaj również: Tych roślin absolutnie nie przycinaj zimą. W przeciwnym razie nie zakwitną

Kiedy po zimie przyciąć hortensję ogrodową?

Hortensja ogrodowa to krzew, który kwitnie na pędach zeszłorocznych. Oznacza to, że wymaga odpowiedniego przycięcia we właściwym momencie. Zignorowanie tego zabiegu bądź przeprowadzenie go w złym czasie, może w konsekwencji doprowadzić do braku wypuszczonych pędów kwiatów. 

Wiele osób zastanawia się co zrobić z zaschniętymi już kwiatami hortensji. Niektórzy je obcinają, popełniając tym duży błąd. Zaschnięte kwiaty nie tylko w ciekawy sposób zdobią zimowy ogród, ale również chronią roślinę przed działaniem mrozów. Co więcej, jako że roślina ta kwitnie na pędach zeszłorocznych, silne przycięcie, pozbawi ją możliwości zakwitnięcia. Tak więc na hortensji ogrodowej należy wykonać wyłącznie cięcie higieniczne i to dopiero wczesną wiosną. Usunięcie zniszczonych i słabych pędów najlepiej przeprowadzić końcem marca. Zbyt wczesne cięcie może zaszkodzić roślinie.  

Kiedy już zabierzesz się do zabiegu podcinania hortensji, zachowaj ostrożność. Przede wszystkim musisz mieć pewność, że mrozy odeszły już na dobre. Jeśli podetniesz hortensję, a powrócą ujemne temperatury, możesz jej poważnie zaszkodzić. Roślina jest bowiem bardzo wrażliwa na mróz. W przypadku innych odmian hortensji również pierwsze cięcie po zimie dobrze przeprowadzić, zanim pojawią się liście. Nie przegap więc tego zabiegu, dzięki któremu hortensje pięknie zakwitną. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty | pielęgnacja roślin