Reklama
Reklama

Pamiętaj o tym zabiegu zimą, a drzewka owocowe odwdzięczą się latem

Jak sprawić, aby drzewa owocowe były zdrowsze i obficiej owocowały? Sekret tkwi w prostym, lecz skutecznym zabiegu – zimowym przycinaniu. Przycinanie drzew owocowych jest procesem, z którym poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Prawidłowo wykonane, nie tylko poprawia kondycję drzew, ale także przyczynia się do lepszego wzrostu i owocowania. Podpowiadamy, jak krok po kroku przeprowadzić ten ważny zabieg, aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi drzewami w swoim ogrodzie.

Dlaczego zimowe przycinanie drzew jest ważne?

Zimowe cięcie drzew owocowych to kluczowy zabieg, który ma znaczący wpływ na ich kondycję i obfitość plonów. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim, w okresie zimy drzewa znajdują się w stanie spoczynku, co oznacza, że reagują lepiej na przycinanie i szybciej się regenerują. Mniejsze ryzyko uszkodzenia drzewa w tym czasie jest istotne szczególnie dla osób, które nie są doświadczonymi ogrodnikami.

Wiele osób uprawiających drzewa owocowe nie posiada specjalistycznej wiedzy, ale to nie oznacza, że powinny one rezygnować z takich zabiegów. Regularne przycinanie jest niezbędne do utrzymania zdrowia i witalności drzew. Efekty takiej pielęgnacji są zauważalne już po kilku miesiącach - drzewa nie tylko rodzą więcej owoców, ale także lepiej rosną i są w lepszej kondycji.

Najlepszy czas na przycinanie drzew zależy od gatunku oraz warunków klimatycznych. W przypadku łagodnej zimy można zacząć przycinać odporne na mróz gatunki już w styczniu. W przypadku srogiej zimy lepiej poczekać do marca. Popularne w ogrodach jabłonie i grusze, należy przycinać pomiędzy styczniem a marcem. Natomiast na przycinanie wiśni i czereśni najlepszy czas przypada na sierpień oraz wrzesień.

Przeczytaj również: Ozdobi ogród w zimie i nie wymaga zachodu. Roślina idealna dla początkujących

Jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe?

Proces przycinania drzew owocowych jest prostszy, niż mogłoby się wydawać, i nawet początkujący ogrodnik może sobie z nim poradzić. Kluczowe jest uformowanie korony drzewa, co stanowi podstawę do jego dalszego, zdrowego wzrostu. Do przycinania najlepiej użyć ostrego sekatora, który pozwoli na usunięcie nadmiaru starych, obumarłych i łączących się gałęzi. Usuwając grubsze fragmenty, należy pamiętać o odcinaniu ich w odległości kilkunastu centymetrów od pnia, aby uniknąć uszkodzenia kory i nie narazić rośliny na choroby.

Odpowiedni kształt drzewa jest niezwykle ważny, ponieważ zapewnia gałęziom prawidłowe oświetlenie, co przekłada się na bardziej równomierne rozłożenie owoców. Ważne jest, aby nie przycinać więcej niż 10% gałęzi, szczególnie w przypadku młodych drzew, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich wzrost w przyszłym sezonie. Kiedy drzewo osiągnie pożądaną wielkość, można zdecydować się na bardziej radykalne cięcie.

Po nadaniu drzewom owocowym odpowiedniego kształtu istotne jest zabezpieczenie miejsca cięcia specjalnym preparatem, który można nabyć w sklepie ogrodniczym, zarówno stacjonarnym, jak i online. Preparat ten pomaga zapobiec infekcjom oraz sprzyja szybszej regeneracji drzewa. Zaleca się wybór preparatu antybakteryjnego lub grzybobójczego, co zapewni dodatkową ochronę przed chorobami. Drzewa i krzewy powinno się przycinać zimą tylko w suche i słoneczne dni, gdy nie ma dużego mrozu, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Po przycięciu ważne jest dokładne usunięcie wszystkich obciętych gałęzi i liści z okolic drzewa, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Zobacz też:

Amarylis nie chce kwitnąć? Winny może być ten mały szczegół

Nie wyrzucaj skórek po bananach. Dzięki nim rośliny doniczkowe przestaną się kurzyć

Nie tylko grudnik. Ta roślina również kwitnie zimą i pasuje na świąteczny stół

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | ogród