Reklama
Reklama

Tych roślin absolutnie nie przycinaj zimą. W przeciwnym razie nie zakwitną

Jednym z zabiegów ogrodniczych, które wiele osób wykonuje zimą, jest przycinanie roślin. Jednak nie dotyczy to wszystkich gatunków. Okazuje się, że istnieją rośliny, których nie wolno wtedy przycinać, ponieważ później mogą mieć problemy z kwitnięciem. O tym każdy właściciel ogrodu powinien pamiętać.

Których roślin nie należy przycinać zimą?

Niektóre gatunki roślin warto przyciąć zimą. Mowa tu przede wszystkim o drzewkach owocowych, takich jak jabłonie, śliwy czy grusze. Zabieg ten umożliwia pozbycie się uszkodzonych bądź obumarłych pędów, a także nadanie odpowiedniego kształtu koronie. Dzięki temu można zapewnić drzewkom odpowiednie warunki do rozwoju

Okazuje się jednak, że nie wszystkie rośliny powinno się przycinać zimą. Jeśli chodzi o drzewka owocowe, to lepiej unikać zimowego przycinania czereśni i wiśni. Dobrze również zrezygnować z tego zabiegu w przypadku roślin kwitnących wczesną wiosną – odcięcie ich pąków kwiatowych może spowodować brak kwitnienia. Zimą nie należy przycinać krzewów takich jak tamaryszek, żarnowiec, forsycja, złotokap czy dereń

Jakie prace ogrodowe można robić zimą?

Jakie prace ogrodowe powinno przeprowadzać się zimą? Jednym z zabiegów jest bielenie drzew, które z reguły przeprowadza się w styczniu za pomocą tzw. mleka wapiennego. Jest to roztwór wapna palonego i wody. Rzeczoną substancję można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy środek w sklepie ogrodniczym. Bielenie drzew pozwala ochronić je przed zmianami temperatur i wynikającym z nich pękaniem kory. 

Podczas zimy, ogrodnicy powinni pamiętać o odśnieżaniu roślin z nadmiaru śniegu. Co więcej, warto wcześniej pomyśleć nad układem ogrodu na wiosnę. Odpowiednie rozplanowanie usytuowania sadzonek może pomóc zaoszczędzić sporo czasu. W styczniu i lutym dobrze również zrobić przegląd narzędzi ogrodowych. Niektóre z nich mogą wymagać naprawy lub wyrzucenia. W razie konieczności warto zaopatrzyć się w nowy sprzęt.

Zobacz też:

Już teraz możesz sadzić kwiaty na balkonie. Te odmiany nie boją się chłodów

Chcesz, by forsycja obsypała się złotymi kwiatami? Pamiętaj o tych trzech rzeczach

Skrzydłokwiat podwoi swoje rozmiary. Wystarczy pamiętać o tej czynności i wcale nie chodzi o nawożenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin