Reklama
Reklama

To ostatni moment na wykonanie tego zabiegu w ogrodzie. Ochroni młode drzewka owocowe

W większości sadów można zauważyć charakterystycznie pobielone pnie drzew i krzewów owocowych. Ich bielenie ma na celu ochronę roślin przed przemarzaniem. Jeśli nie chcemy, by uległy uszkodzeniu, powinniśmy prędko przystąpić do działania. Wkrótce będzie już bowiem za późno. Jak poprawnie wapnować drzewa i dlaczego należy to robić zimą?

Bielenie drzew owocowych to stosowany w sadownictwie zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w celu zabezpieczenia pni i kory drzew przed uszkodzeniami. Mogłyby one powstać na skutek nagłych zmian temperatury, po okresowym ociepleniu. Rany zgorzelinowe mogą powstawać na drzewkach przede wszystkim w styczniu i w lutym. Właśnie styczeń jest ostatnim momentem, by wykonać wapnowanie drzew. Wyjaśniamy, jak to poprawnie zrobić.

Bielenie drzew owocowych — dlaczego jest potrzebne?

Bielenie pni drzew ma na celu zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać na skutek oddziaływania niskich temperatur czy wahań temperatury. Pomalowane pnie odbijają promienie słoneczne, powodujące nagrzewanie kory w dzień. Bez bielenia tkanki drzewa mogłyby przemarznąć, gdy temperatura nocą spadnie.

Bielić należy przede wszystkim te drzewa, które są najbardziej podatne na powstanie podobnych uszkodzeń — czereśnie, śliwy, jabłonie, wiśnie, brzoskwinie, grusze i morele. Zabieg wapnowania można przeprowadzić zresztą nie tylko na drzewach, ale i krzewach owocowych — tych o grubych pniach. 

Czytaj też: Moja babcia wysiewa je w styczniu. Wiosną sąsiadki zazdroszczą jej kwiatów 

Jak i kiedy bielić drzewka owocowe? Najważniejsze informacje

Błędem byłoby wykonywanie zabiegu bielenia drzew na przedwiośniu. Najlepszym do tego terminem jest druga połowa grudnia, jednak można to zrobić również w styczniu. Jeśli część wapna zostanie spłukana przez deszcz, zabieg należy powtórzyć. Drzewka powinny bowiem zostać pobielone aż do początku marca.

Jak bielić drzewa i krzewy? Odpowiednio przygotowaną miksturę nanosimy pędzlem na ich pnie i nasady grubszych konarów. Południową stronę warto dla bezpieczeństwa pomalować nieco wyżej, ponieważ rośliny od tej strony mogą nagrzewać się najmocniej. 

Czym bielić drzewka owocowe? Najlepiej użyć tego

Drzewka owocowe najlepiej bielić wapnem, a konkretnie mlekiem wapiennym. Najtańszym produktem będzie tlenek wapnia (wapno palone), wykorzystywany w budownictwie. Wystarczy rozpuścić produkt w wodzie, mieszając dwa jego kilogramy z dziesięcioma litrami wody.

Jeśli dodamy do mleka wapiennego 10% białej farby emulsyjnej lub krochmalu z mąki ziemniaczanej, środek będzie miał lepszą przyczepność. Tym samym będzie bardziej odporny na ewentualne zmywanie z pni drzew w czasie deszczu. Możemy też wybrać gotowe wapno do bielenia drzew, dostępne w sklepach ogrodniczych.

Zobacz też:

Każda babcia miała ją w domu. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę, by zdrowo rosła

Zapomnij o kopaniu i pieleniu grządek. Posadź warzywa w ten sposób

To najmodniejsze kwiaty na balkon. Pozazdroszczą ci ich wszyscy sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa