Reklama
Reklama

​Moja babcia wysiewa je w styczniu. Wiosną sąsiadki zazdroszczą jej kwiatów

Piękny ogród wiosną to marzenie niejednego posiadacza działki. Często jest ono jednak niezwykle trudne do osiągnięcia. Na szczęście są sposoby, dzięki którym już dzisiaj możesz zadbać o to, aby kwiaty cieszyły twoje oko na początku sezonu wiosenno-letniego. Sprawdź, co możesz posadzić już w styczniu, aby cieszyć się pierwszymi wiosennymi kwiatami.

Styczeń i luty to miesiące, kiedy zaczynamy już marzyć o wiosennym ogrodzie. Dobrą wiadomością dla działkowiczów jest to, że nawet teraz mogą rozpocząć nad nim pierwsze prace.

Jakie kwiaty można siać w styczniu?

Okres zimowy to doskonały czas na przygotowanie na wiosnę sadzonek. Niektóre gatunki roślin jednorocznych dobrze sobie radzą w chłodniejszych warunkach, przez co można już teraz je wysiewać. Kwiaty te mają bardzo długi okres wegetacyjny — może trwać nawet 4 miesiące. Dlatego jeśli przygotujemy sadzonki teraz, możemy spodziewać się, że będą gotowe do rozsady już w połowie maja.

Do kwiatów, które można wysiewać w styczniu, należą:

  • begonie stale kwitnące,
  • pelargonie,
  • heliotrop,
  • żenieszek meksykański.

Zobacz także: Siejesz koperek? Pamiętaj o tej czynności, a wykiełkuje już po 4 dniach

Jak przygotować sadzonki na wiosnę?

Przygotowanie sadzonek rozpoczynamy od wymoczenia nasion — należy zanurzyć je w wodzie na przynajmniej 20 minut. Szczególną uwagę należy zwrócić na nasiona pelargonii. Należy moczyć je w wodzie przez przynajmniej 12 godzin. Dzięki temu napęcznieją i będą miały szansę lepiej przyjąć się w glebie.

Na specjalnie przeznaczonych tackach do wysiewu wykładamy kilkucentymetrową warstwę podłoża. Równomiernie wysypujemy na nią nasiona, a następnie przykrywamy je cienką warstwą ziemi. Od razu po wysianiu, za pomocą zraszacza dokładnie nawilżamy glebę. Tackę stawiamy w jasnym miejscu i regularnie kontrolujemy jej stan. Należy pamiętać, że gleba musi być przez cały czas wilgotna, aby rośliny miały szansę na rozwój.

Kiedy siewki osiągną większy rozmiar, będzie można przesadzić je do większych doniczek. W ziemi możemy je umieścić dopiero po 15 maja, kiedy będziemy mieli pewność, że minie ryzyko wiosennych przymrozków.

Zobacz też:

Ten kwiat jest jeszcze lepszy od zamiokulkasa. Wystarczy, że podlejesz go raz na 3 tygodnie

Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | kwiaty