Reklama
Reklama

Siejesz koperek? Pamiętaj o tej czynności, a wykiełkuje już po 4 dniach

Koper to roślina, która jest niezwykle prosta w uprawie. W wielu sytuacjach może być jednak kapryśna. Jeśli do tej pory narzekałeś na to, że koper wolno lub nierównomiernie wschodzi, mamy rozwiązanie. Poznaj triki, dzięki którym zapewnisz roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Już w cztery dni będziesz mógł cieszyć się pierwszymi efektami.

Koper można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Ta pyszna i aromatyczna roślina często lubi jednak kaprysić. Często zdarza się, że niektóre nasiona w ogóle nie kiełkują lub rośliny na grządce nie wschodzą równomiernie. Może się okazać, że rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste i będzie od ciebie wymagało jedynie pół godziny twojego czasu.

Jeśli chcesz cieszyć się smakiem koperku już w cztery dni po posadzeniu, poznaj dwa sposoby, dzięki którym zachęcisz roślinę do rozwoju.

Zobacz także: Pamiętaj o tej czynności zimą, a drzewka owocowe będą wolne od szkodników

Jak przygotować ziarna kopru do sadzenia?

Aby ziarna kopru szybciej wykiełkowały, konieczne będzie pozbawienie ich olejków eterycznych. Pierwsza metoda, która pozwoli ci to zrobić, wykorzystuje wodę o różnych temperaturach.

Nasiona kopru wkładamy do szmatki lub do gazy, a następnie zawiązujemy ją tak, aby nie miały szansę na wydostanie się. Materiał z nasionami zanurzamy w wodzie o temperaturze od 50 do 60 st. C na 2 minuty. Po tym czasie wyciągamy je i przekładamy do naczynia z chłodną wodą. Trzymamy je w nim dwa dni.

W ciągu dwóch dni powinniśmy wymienić wodę co najmniej 3 razy. Po tym zabiegu możemy wyciągnąć nasiona i tradycyjnie posadzić je w ziemi.

Zobacz także: Ten owoc działa na monsterę jak naturalny zasilacz. Wystrzeli liśćmi jak po turbodoładowaniu

Co zrobić, aby koper szybciej się rozwijał?

Druga metoda na przyśpieszenie wzrostu kopru zakłada użycie napojów wysokoprocentowych. Nie tylko pozbawią nasiona olejków eterycznych, ale także ze względu na swoje właściwości ochronią koper przed bakteriami.

Wystarczy, że umieścimy w nim nasiona na 30 minut. Po tym czasie wystarczy je wyciągnąć i porządnie opłukać. Tak przygotowane nasiona będą gotowe do posiania. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć już po czterech dniach.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | sadzenie