Reklama
Reklama

Pamiętaj o tej czynności zimą, a drzewka owocowe będą wolne od szkodników

Jednym z zabiegów ekologicznych, który warto przeprowadzić w swoim ogrodzie zimą, jest oprysk olejem parafinowym. Jest on bezpieczny dla ludzi oraz środowiska, a także niezwykle skuteczny w walce ze szkodnikami. Sprawdź, w jaki sposób możesz go przeprowadzić, aby zapewnić swoim roślinom ochronę przez cały sezon.

Oprysk olejem parafinowym to dobra alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin, które stosuje się w okresie wegetacyjnym. Zobacz, jak go wykonać.

Jak działa oprysk olejem parafinowym? Jak go stosować?

Oprysk olejem parafinowym sprawdza się szczególnie zimą oraz wczesną wiosną. Dzięki niemu mamy szansę na pozbycie się zimujących w zakamarkach rośliny szkodników. Oprysk pokrywa rośliny cienką powłoczką oleju, która nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia, ani ich nie osłabia. Jednocześnie osiadając na jajach, larwach i szkodnikach, skutecznie blokuje im dostęp do powietrza, przez co szkodniki się duszą.

Najlepszym terminem na wykonanie oprysku olejem parafinowym jest końcówka zimy i początek wiosny. To wtedy szkodniki budzą się do życia i z jaj zaczynają wylęgać się larwy. Najprościej jest wyznaczyć ten moment za pomocą własnych obserwacji.

Jakie szkodniki zwalcza olej parafinowy? Jak go stosować?

Dzięki opryskowi olejem parafinowym możemy skutecznie rozprawić się z takimi szkodnikami jak:

  • mszyce,
  • przędziorki,
  • ochojniki,
  • miseczniki.

Olej parafinowy poradzi sobie z jajami, larwami oraz dorosłymi osobnikami najpopularniejszych szkodników.

Jakie rośliny pryskać olejem parafinowym?

Olej parafinowy jest szczególnie polecany do ochrony drzew oraz krzewów owocowych i liściastych. Niektórzy używają go również w pielęgnacji iglaków. Szczególnie przyda się w przypadku jabłoni, gruszy, śliwy, cisu, świerka, jodły, modrzewia oraz sosny. To właśnie na tych roślinach występują szkodniki, których łatwo będzie się pozbyć za pomocą oprysku z oleju parafinowego.

Najczęściej stosowany jest jednak wtedy, kiedy zauważymy pierwsze objawy występowania szkodników. Skutecznie poradzi sobie z owadami, które zimują na roślinach w postaci złóż jaj czy larw. Dzięki opryskowi zmniejszy się również ryzyko ponownego wystąpienia szkodników w przyszłym sezonie.

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa