Reklama
Reklama

Tak sprawdzisz, czy jabłka były pryskane. Znając tę metodę, wystarczy rzut oka

Jabłka to ulubiony owoc wielu Polaków. Smaczne, zdrowe i łatwo dostępne, chętnie są wybierane na przekąskę. Mało kto, kupując owoce, zwraca uwagę na naklejki, które się na nich znajdują. To duży błąd. Zamieszczony tam kod jest źródłem cennych informacji dotyczących między innymi kraju pochodzenia czy możliwego pryskania pestycydami. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy kupione jabłka na pewno są zdrowe oraz jak pomoże w tym kod PLU.

Kupując jabłka, często nie zwracamy uwagi na naklejki, które się na nich znajdują. Warto to jak najszybciej zmienić, ponieważ to właśnie na nich znajdują się kluczowe informacje na temat produktu. Chcesz wiedzieć, czy jabłka, na które masz ochotę, były pryskane substancjami chemicznymi? Dzięki PLU poznasz odpowiedź. 

Z kodu PLU wyczytać można najważniejsze informacje 

PLU, czyli Price Look-Up to źródło informacji na temat miejsca pochodzenia, typu uprawy, a także jej rodzaju i rozmiaru. Zazwyczaj posiada cztery lub pięć cyfr i znaleźć go można na naklejce, torebce bądź pudle, w którym transportowano owoce. 

Chcąc dowiedzieć się, czy warto kupić konkretne jabłka należy spojrzeć na kod PLU i pamiętać kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim najlepiej wybierać te, które w swoim pięciocyfrowym kodzie na samym początku posiadają cyfrę 9. Oznacza to, że jabłka pochodzą z upraw ekologicznych. 

Pięciocyfrowy ciąg rozpoczynający się od cyfry 8 oznacza produkt genetycznie zmodyfikowany, czyli GMO. Czterocyfrowy kod rozpoczynający się od cyfry 4, oznacza, że do uprawy wykorzystywane były nawozy sztuczne oraz pestycydy. Warto zastanowić się nad zakupem takich jabłek. 

Przeczytaj również: Nie wyrzucaj obierek z jabłek. Możesz wykorzystać je do sprzątania

Wystarczy spojrzeć na etykietę jabłka 

Na etykiecie dodatkowo mieści się kod kreskowy, na podstawie którego można dowiedzieć się, skąd pochodzi produkt. Warto szukać jabłek, których kod rozpoczyna się od liczby 590. Oznacza to, że owoc pochodzi z Polski.  

Liczby od 400 do 440 oznaczają produkt, który pochodzi z Niemiec, a liczby od 00 do 09 to produkty przybywające z USA. W sprawdzaniu kraju pochodzenia warto mieć na uwadze, że liczby te mogą oznaczać kraj, z którego pochodzi dystrybutor, a nie miejsce, w którym owoc bądź warzywo zostało wyhodowane.  

Odpowiednie umycie zakupionych jabłek to podstawa

Jak widać, z etykiet można wyczytać sporo istotnych informacji na temat owoców i warzyw. Podczas kupowania jabłek większość osób nie zwraca jednak uwagi na naklejki znajdujące się na nich. Czas to zmienić, aby dokonywać świadomych i zdrowych zakupów.  

W tym wszystkim warto również pamiętać, że każdy zakupiony owoc bądź warzywo należy dokładnie umyć. Poprzez odpowiednią wiedzę oraz zachowania, można skutecznie zminimalizować ryzyko spożycia szkodliwych substancji chemicznych, do których zalicza się niebezpieczne pestycydy. Warto wybierać jabłka, umiejętnie czytając etykiety, a także stosując skuteczne metody oczyszczania ich. 

Zobacz też:

Wyliczyli, ile ubrań potrzebujemy na cały rok. Większość z nas ma ich o wiele za dużo

Planujesz czyszczenie lamp? Sprawdź, jak prawidłowo umyć klosze i ich nie uszkodzić

Wystarczy odrobina, by białe obrusy lśniły czystością. Wydasz tylko 1,50 zł, a wszyscy będą myśleli, że są nowe

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | zdrowie