Reklama
Reklama

Te kwiaty były w ogrodzie każdej babci. Ich uprawa jest łatwa, a kwitną długo i pięknie

Lwie paszcze to piękne kwiaty jednoroczne, które większość z nas kojarzy z przydomowego ogródka babci. Są barwne i okazałe, więc świetnie prezentują się na rabacie. W dodatku ich uprawa nie jest wymagająca, a sama roślina kwitnie naprawdę długo. Sprawdź, kiedy wysiewać lwie paszcze i jak o nie dbać, aby cieszyć się ich kolorem oraz aromatem przez wiele miesięcy.

Wyżlin większy, potocznie nazywany lwią paszczą, to kwitnąca roślina jednoroczna, którą możemy podziwiać na letnich rabatkach. Przyciąga ona spojrzenie feerią barw i cieszy nią przez wiele miesięcy. Podpowiadamy, jak dbać o tę roślinę i kiedy ją wysiewać, aby móc podziwiać kwiaty jak najdłużej.

Dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie lwie paszcze? Te kwiaty przyciągają spojrzenie

Lwie paszcze znane są także jako wyżlin większy. Są to jednoroczne rośliny, pojawiające się od lat w ogródkach naszych babć. Pochodzą one z krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie rosną dziko. Natomiast w naszym rejonie uprawiane są one jako rośliny ozdobne.

Kwiaty te zależnie od odmiany mogą osiągać wysokość od 20 do 100 cm. Na szczycie łodyg, w gęstych gronach rosną ich kolorowe kwiaty, które mogą przybierać wiele barw, między innymi białą, żółtą, pomarańczową, czerwoną, fioletową czy różową. Spotykane są także odmiany wielobarwne.

Lwie paszcze możemy sadzić pojedynczo lub w grupach. Świetnie prezentują się na rabatach kwiatowych. Zaleca się, aby zestawiać je z jednorocznymi roślinami kwitnącymi, które mają zbliżone do nich wymagania. Są to między innymi nagietki, aksamitki, goździki brodate, chabry, werbeny patagońskie czy petunie.

Wyżlin większy warto mieć w swoim ogrodzie, ponieważ zdobi go przez wiele miesięcy. Kwitnie on od czerwca do października. Jednak pamiętajmy, że dokładny czas kwitnienia zależny jest od wielu czynników, w tym między innymi od pogody oraz stanowiska, a także właściwej pielęgnacji.

Czytaj również: Zmieszaj z wodą i podlewaj borówkę amerykańską. Krzaczki będą pełne owoców

Kiedy siać lwie paszcze, a kiedy sadzić je do gruntu? Tego terminu musisz pilnować

Lwie paszcze możemy wysiewać na dwa sposoby - na rozsadę oraz do gruntu. Tę drugą metodę możemy stosować dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków. Zakłada się, że optymalny termin na wysiew do gruntu przypada w maju po Zimnej Zośce. Natomiast nasiona na rozsadę możemy wysiewać już od marca.

Pamiętajmy jednak, że siejąc nasiona do gruntu, nie będziemy zbyt długo mogli się cieszyć kwiatami, ponieważ lwia paszcza zakwitnie dopiero po około 10 tygodniach od siewu. Oznacza to, że obsypie się ona barwami dopiero w sierpniu. Za to uprawiając lwią paszczę z rozsady, kwiatów możemy spodziewać się znaczniej wcześniej, bo już w czerwcu.

Jak dbać o lwie paszcze? Ich uprawa jest łatwiejsza niż myślisz

Lwie paszcze są świetnym wyborem do ogrodu również z tego powodu, że nie mają one szczególnych wymagań, więc ich uprawa jest prosta. Jednak warto wiedzieć, jakie warunki zapewnić tym roślinom, aby obficie kwitły.

Wyżlin większy najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Podłoże, w którym rozwija się roślina, powinno być żyzne i przepuszczalne oraz stale lekko wilgotne. Lwia paszcza wymaga nawożenia w trakcie okresu wzrostu oraz kwitnienia. Należy to robić raz na 3 tygodnie, używając do tego nawozów bogatych w fosfor i potas.

Te dwa składniki pomagają prawidłowo się rozwijać i pobudzają do kwitnienia. Możemy więc stosować nawozy mineralne do roślin kwitnących lub wykorzystać domowe odżywki. Świetnie sprawdzą się także organiczne nawozy, takie jak kompost czy obornik, które nie tylko będą wspierały rozwój kwiatów, ale i zadbają o strukturę gleby na rabacie. Pamiętajmy jednak, aby wybierać nawozy o mniejszej zawartości azotu. Niezbędną czynnością podczas pielęgnacji lwiej paszczy jest także systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów, dzięki czemu pobudzimy roślinę do dalszego kwitnienia.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin