Reklama
Reklama

Wysiej te kwiaty jednoroczne już teraz. Będą cieszyły oko przez wiele miesięcy

Ciepła pogoda i pierwsze dni wiosny zachęcają, aby działać już w ogrodzie. Okazuje się, że są gatunki kwiatów, które możemy już teraz wysiewać prosto na rabatę. Wystarczy jedna prosta czynność, a będziemy mogli przez wiele miesięcy cieszyć się urokiem barwnych i pachnących roślin. Podpowiadamy, jak przygotować rabatę i które kwiaty wysiewać w marcu.

Wysiewanie roślin bezpośrednio na rabaty jest wygodną metodą, dzięki której nie musimy przygotowywać rozsad. W dodatku okazuje się, że niektóre kwiaty jednoroczne mogą być wysiewane już w marcu. Przedstawiamy listę roślin, którym niestraszne wiosenne przymrozki i które będą piękną i aromatyczną ozdobą naszego ogrodu.

Co zrobić, by odpowiednio przygotować rabatę do wysiewu?

Wiosna to najlepszy moment na to, by wysiewać jednoroczne rośliny kwitnące bezpośrednio do gruntu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku niektórych kwiatów termin ten może się przesuwać i jeśli jest wciąż dość mroźnie, to warto poczekać, aż pogoda się poprawi, a ziemia rozmarznie.

Wtedy to możemy przejść do przygotowywania podłoża. W tym celu musimy dokładnie przekopać oraz odchwaścić rabaty. Warto także wymieszać glebę z kompostem, dzięki czemu odżywimy ją i poprawimy jej strukturę. Równocześnie zadbajmy o to, by nasze rośliny mogły rozwijać się w ziemi przepuszczalnej, próchniczej oraz średnio wilgotnej.

Czytaj również: Zmieszaj z wodą i podlewaj borówkę amerykańską. Krzaczki będą pełne owoców

W jaki sposób wysiewać nasiona kwiatów jednorocznych?

Jeśli chodzi o nasiona kwiatów jednorocznych to możemy wysiewać je na dwa sposoby - w grupach lub rzutowo. Zazwyczaj informacje odnoszące się do metody siewu konkretnego gatunku możemy znaleźć na opakowaniu z nasionami.

Zanim jednak przejdziemy do wysiewania nasion, powinniśmy sobie dokładnie to zaplanować tak, by wyższe rośliny umieszczać z tyłu, a niższe z przodu. Natomiast wysiewając kwiaty rzutowo, możemy stworzyć samodzielnie piękną i barwną łąkę, która urozmaici nasz ogród i trawnik.

Oczywiście kwiaty jednoroczne mogą być również sadzone w pojemnikach, np. w doniczkach czy skrzynkach, które będą umieszczane na balkonie lub tarasie. Niektórzy decydują się również na umieszczenie kwiatów w warzywnikach, ponieważ przyciągają one owady zapylające.

Które kwiaty jednoroczne możemy wysiewać w marcu?  

Chcąc zacząć swoje prace ogrodnicze wczesną wiosną, możemy zabrać się za wysiew kwiatów jednorocznych. Zaleca się, aby robić to w drugiej połowie marca. Większość proponowanych przez nas gatunków jednorocznych roślin kwitnących, może znaleźć się w gruncie na tyle wcześnie, ponieważ bez problemu znoszą one nocne i poranne przymrozki, występujące niejednokrotnie w marcu oraz kwietniu.

Wśród roślin, które możemy siać od razu do gruntu w marcu, znajduje się:

  • groszek pachnący,
  • maczek kalifornijski,
  • chabry,
  • czarnuszka,
  • gipsówka letnia,
  • smagliczka nadmorska,
  • nagietki,
  • wilce,
  • rezeda wonna.

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin