Możesz je wysiać zamiast trawy. Są efektowne, wytrzymałe i mniej pracochłonne
Trawnik może stanowić okazałą ozdobę ogrodu. Jednak nie w każdym miejscu na posesji trawa będzie się na tyle dobrze rozwijała, aby rzeczywiście spełniała funkcję dekoracyjną. Wtedy to warto sięgnąć po alternatywne rozwiązania i wybrać rośliny, które również świetnie sprawdzą się w tej roli. Podpowiadamy, na jakie gatunki postawić, aby nasz ogród pokrył się pięknym dywanem.
Często na naszej działce są miejsca, w których trawa nie rośnie dobrze lub pielęgnacja jej jest utrudniona. Mogą to być stanowiska bardzo suche lub mocno zacienione. Również w pobliżu starych drzew o mocnych systemach korzeniowych trawnik nie ma szans na prawidłowy rozwój. Wtedy to warto postawić na inne rozwiązanie, do którego wykorzystamy nietypowe i przyciągające spojrzenie rośliny.
Jako alternatywa dla tradycyjnego trawnika świetnie sprawdzają się rośliny okrywowe. Są to zazwyczaj niskie, osiągające wysokość od 5 do 60 cm rośliny lub płożące się krzewy, pnącza, paprocie, krzewinki czy byliny. Tym, co je cechuje, jest to, że gdy się rozrastają, zaczynają tworzyć jednolitą powierzchnię.
Co więcej, duża ilość gatunków roślin okrywowych potrafi pięknie zakwitać. Dodatkowo będą one wyglądać ciekawiej niż trawnik, również dzięki swoim liściom, które niejednokrotnie potrafią występować w różnych odcieniach zieleni, a nawet być dwubarwne.
Warto także wiedzieć, że rośliny okrywowe bardzo szybko rosną i są niezwykle trwałe. Wynika to z ich dużej odporności na uszkodzenia oraz niekorzystne warunki.
Czytaj również: Wysiej ją już teraz. Będzie kwitła od początku lata aż do przymrozków
Decydując się na rośliny okrywowe do naszego ogrodu, musimy mieć świadomość, że poszczególne gatunki mają różne wymagania. Wobec tego należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj gleby, ale także na nasłonecznienie danego stanowiska.
Okazuje się bowiem, że w miejscach najlepiej oświetlonych przez słońce, sprawdzą się rośliny, takie jak:
- aceny drobnolistne,
- bodziszki,
- rojniki,
- rozchodniki
- macierzanki,
- kostrzewa sina,
- rogownica kunterowata,
- goździki kropkowane
- goździki pierzaste,
- kocimiętka Faassena.
Nie brakuje również roślin okrywowych, które świetnie odnajdują się w zacienionych miejscach. W ich przypadku brak światła oraz wysoka wilgotność sprawiają, że będą się one znakomicie rozwijać i rozrastać w niesamowitym tempie.
Oto lista roślin okrywowych, które możemy umiejscowić w cieniu:
- konwalia majowa,
- ułudka wiosenna,
- miodunka plamista,
- gajowiec żółty,
- barwinek pospolity,
- bluszcz pospolity,
- runianka japońska,
- paprocie,
- hosty.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach