Reklama
Reklama

Wysiej ją już teraz. Będzie kwitła od początku lata aż do przymrozków

Werbena patagońska jest popularną rośliną, która świetnie sprawdza się do tworzenia rabat czy do dekoracji balkonów. Wysiewając ją już wkrótce, możemy cieszyć się jej okazałymi kwiatami o pięknej, liliowej barwie, które będą ozdobą ogrodu aż do jesieni. Sprawdź, kiedy i jak wysiewać werbenę oraz jak ją pielęgnować.

Werbena patagońska to bylina pochodząca z Ameryki Południowej, która w Polsce uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Może stanowić ona barwną i okazałą ozdobę ogrodu lub tarasu, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Podpowiadamy, jak uprawiać tę niezwykłą roślinę.

Kiedy wysiewać werbenę?

Werbena patagońska to roślina, która zakwita wczesną wiosną i może kwitnąć aż do jesieni. Cechują ją urocze, drobne, kielichowate kwiaty, które tworzą okazałe kwiatostany o liliowym kolorze. Werbena jest rośliną miododajną.

Jeśli chodzi o wysiew rośliny, to w pomieszczeniu powinno się to robić już na przedwiośniu. Nasiona najlepiej umieścić w mieszaninie piasku oraz torfu. Musimy zadbać także o to, by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Wyczekując kwiatów, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ werbena jest rośliną, która długo wschodzi.

Gotowe sadzonki wysadzamy do gruntu dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków. To samo tyczy się wynoszenia pojemników na zewnątrz. Optymalna rozstawa, w jakiej należy sadzić werbenę to 40 × 40 cm.

Czytaj również: Nie wiesz, którą odmianę hortensji wybrać? Ogrodnik zdradza, która ma najmniej wymagań

Jak pielęgnować werbenę patagońską?

Werbenę powinniśmy umiejscowić na stanowisku słonecznym oraz osłoniętym od wiatru, jeśli chcemy, aby obficie kwitła. Roślina poradzi sobie także w lekkim zacienieniu. Równocześnie musimy pamiętać o tym, że werbena najlepiej czuje się w glebie piaszczystej, przepuszczalnej i umiarkowanie suchej. Natomiast odczyn podłoża powinien był obojętny lub zasadowy.

Z racji tego, że werbena jest bardziej odporna na suszę niż przelanie, powinniśmy zachować umiar podczas jej podlewania. Zazwyczaj rośliny uprawiane w gruncie zasila się wodą podczas długotrwałych okresów bezdeszczowych, a te w pojemnikach podlewane są regularnie, za każdym razem, gdy podłoże będzie przeschnięte.

Zalewanie mogłoby znacząco zaszkodzić werbenie, ponieważ podczas niego dochodzi do gnicia korzeni, które może prowadzić do wielu różnych chorób i utrudnić roślinie kwitnienie. Dodatkowo, aby wzmocnić werbenę, należy raz lub dwa razy w sezonie zaaplikować nawóz, np. używając do tego odżywki do roślin kwitnących, nawozu organiczno-mineralnego lub płynnego nawozu humusowego. Warto wybierać produkty o dużej zawartości fosforu oraz potasu, ale z mniejszą ilością azotu.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest ściółkowanie, dzięki któremu możemy ograniczyć zachwaszczanie. Oprócz tego jesienią warto zebrać nasiona i przechowywać je w suchym oraz ciemnym miejscu, umieszczając je np. w papierowej torbie.

Zobacz też:

Co roku sadzisz pomidory w tym samy miejscu? Sprawdź, co mówi ogrodnik

Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców

"Anielskie wędki" ozdobią każdy ogród. Zobacz, jak o nie dbać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | kwiaty | pielęgnacja roślin