Reklama
Reklama

Nie wiesz, którą odmianę hortensji wybrać? Ogrodnik zdradza, która ma najmniej wymagań

Hortensje cieszą się dużą popularnością, ze względu na swój dekoracyjny charakter i piękne okazałe kwiaty, które przyciągają spojrzenia. Jednak początkujący ogrodnicy, chcąc uprawiać hortensję, powinni przemyśleć, którą z odmian warto wybrać. Okazuje się bowiem, że jedna z nich jest znacznie wytrzymalsza niż inne i o wiele łatwiejsza w uprawie. Ogrodnicy są zgodni co do tego, jaką odmianę hortensji wybrać, aby towarzyszyła nam przez długi czas.

Hortensje różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i wymaganiami co do uprawy. Warto więc wiedzieć, która z nich jest znacznie wytrzymalsza, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami bez większego wysiłku.

Hortensja ogrodowa a bukietowa - czym się różnią?

Pierwszym i podstawowym aspektem, który pomoże nam rozróżnić hortensję bukietową od ogrodowej, jest oczywiście ich wygląd. W przypadku tej pierwszej kwiatostany mają kształt stożka i nie są kuliste, a wydłużone. Natomiast hortensja ogrodowa składa się z charakterystycznych kul pełnych drobnych kwiatów. Wyróżnia ją także bardziej krzewiasty pokrój.

To, co warto jeszcze wiedzieć o hortensji bukietowej, to fakt, że jest to odmiana mrozoodporna, która rośnie powyżej 2 metrów. Jej kwiatostany mogą osiągać długość nawet 20 cm, a urodą kwiatów możemy cieszyć się zazwyczaj od lipca do września lub października.

Natomiast hortensja ogrodowa całkowicie różni się od odmiany bukietowej. Jak podkreślają ogrodnicy, jest to roślina, która ma kształt krzewu i osiąga maksymalnie 1,5 metra wysokości. Jest ona jednak dość okazała, ponieważ jej kwiatostany są gęste i tworzą duże kule. Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca, aż do września.

Czytaj również: Ta roślina jest idealna dla początkujących. Sprawdź, jak dbać "stopę słonia"

Która hortensja ma mniej wymagań uprawowych?

Wiele osób zastawia się, którą hortensję wybrać, aby była łatwiejsza w uprawie. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to, jaki efekt chcemy uzyskać oraz na jakim kolorze kwiatów nam zależy. Hortensja bukietowa ma białe lub kremowe kwiatostany, a ogrodowa cechuje się odcieniami różu oraz koloru niebieskiego. Barwa może się zmieniać zależnie od odczynu pH gleby.

Natomiast jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem i chcemy posadzić hortensję, która nie będzie miała dużych wymagań, to powinniśmy zdecydować się na hortensję bukietową. Większość ogrodników jednomyślnie stwierdza, że jest ona łatwiejsza w uprawie i ciężko jej zaszkodzić. Natomiast hortensja ogrodowa przeznaczona jest raczej dla bardziej doświadczonych hodowców.

Warto zdecydować się na konkretną odmianę, jaką jest hortensja bukietowa Grandiflora, którą uznaje się za najbardziej wytrzymałą. Nie trzeba jej okrywać na zimę i jest niezwykle mało wymagająca. Jej trwałość wynika głównie ze sposobu kwitnienia, ponieważ ta hortensja zakwita na jednorocznych pędach.

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin