Hortensje bukietowe uwielbiają ten nawóz. Kwitną po nim jak nigdy
Hortensja jest okazałą i piękną rośliną, która jednak wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła cieszyć nasze oczy bujnymi kwiatami. Jednym z najważniejszych zabiegów jest zastosowanie odpowiednich nawozów, które mają wspierać rozwój rośliny. Przedstawiamy, prosty przepis na niezawodny i skuteczny domowy nawóz do hortensji.
Hortensje to jedne z najbardziej lubianych roślin ogrodowych, wydających piękne kwiaty. Jednak, aby ich kwiatostany mogły zachwycać, roślina potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych, której zapewniają jej nawozy. Podpowiadamy, jak wykonać skuteczny domowy nawóz do hortensji.
Hortensja bukietowa potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju. Przede wszystkim powinniśmy ją umieścić na kwaśnym podłożu. W tym celu najlepiej będzie zastosować torf zmieszany z drobną korą i glebą macierzystą lub użyć specjalnych podłoży dla roślin kwasolubnych. Hortensja powinna być umiejscowiona półcienistym stanowisku. Dodatkowo po posadzeniu rośliny warto ściółkować glebę za pomocą kory drzew iglastych.
Bardzo ważne jest także odpowiednie podlewanie hortensji. W czasie letnich upałów należy ją regularnie nawadniać rano lub pod wieczór i nie zraszać liści, aby nie doszło do poparzeń słonecznych. Równocześnie pamiętajmy o tym, że nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Natomiast jeżeli chodzi o cięcie hortensji, to robimy to tylko w razie potrzeby i usuwamy wtedy pędy przemarznięte i uschłe. Cięcie zaleca się także, gdy krzew jest bardzo duży i należy go odmłodzić. W przypadku, gdy chcemy, żeby roślina zakwitła w przyszłym roku, ścinamy tylko przekwitły kwiatostan pod koniec lata, usuwając maksymalnie 3-4 cm łodyżki, tak aby przypadkiem nie wyciąć pąka wierzchołkowego.
Nawożenie hortensji powinno opierać się na nawozach organicznych, takich jak kompost, obornik czy biohumus. Ułatwiają one uzyskanie odpowiedniej żyzności gleby, a dostarczane przez nie składniki mineralne wpływają na rozwój oraz kwitnienie rośliny.
Nawożenie powinniśmy rozpocząć już wczesną wiosną i kontynuować je przez cały okres wegetacji hortensji. Mieszanki, które są bogate w potas i azot, mogą być używane jedynie do końca sierpnia, aby dać roślinie czas na przygotowanie się do zimy. Jesienią natomiast stosujmy nawozy bogate w fosfor i wcześniej przekompostowany obornik.
Do podlewania hortensji latem świetnie nada się nawóz z pokrzywy. Chcąc go wykonać, będziemy potrzebowali jedynie 1 kilograma liści oraz 10 litrów wody. Oto co musimy zrobić krok po kroku, aby wykonać odżywczy nawóz dla hortensji:
- Przygotuj wiadro.
- Zebraną pokrzywę, zalej wodą, a pojemnik przykryj gazą.
- Mieszankę pozostaw na dwa tygodnie. Pamiętaj, o codziennym mieszaniu jej.
- Nawóz postaw z dala od domu, ponieważ jego zapach jest bardzo specyficzny.
- Po upływie dwóch tygodni rozcieńcz wodą nawóz w proporcji 1:10.
Dzięki temu domowemu nawozowi hortensja zacznie bujnie się rozwijać, a my będziemy mogli cieszyć się jej obfitym kwitnieniem.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach