Reklama
Reklama

Często przelewasz rośliny? Wrzuć to do doniczki, a zapomnisz o problemie

Podlewanie to jeden z najważniejszych zabiegów roślin doniczkowych. Zdarza się jednak, że podlewamy je zbyt często, a czasem zapominamy tego zrobić, przez co ziemia zostaje przesuszona. Zarówno pierwsza, jak i druga sytuacja jest niekorzystna dla kwiatów. Co zatem zrobić, aby odpowiednio nawodnić rośliny i zapewnić im właściwe warunki do wzrostu? Możesz użyć pewnych "kuleczek".

Rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej uprawy, szczególnie w kwestii podlewania. Przelanie, przesuszenie lub nieodpowiednia struktura gleby wpływają negatywnie na zdrowie i wygląd kwiatów. Od teraz możesz pokonać te problemy dzięki zastosowaniu keramzytu. Sprawdź działanie nawadniających "kuleczek".

Dlaczego warto stosować keramzyt?

Keramzyt to małe kuleczki, które są wykonane z wypalonej gliny. Warto użyć ich w uprawie roślin doniczkowych ze względu na pozytywne właściwości. Dlaczego zatem warto stosować keramzyt?

Kuleczki cechuje porowata struktura, która zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody. Korzenie rosną zdrowo, ponieważ mają łatwiejszy dostęp do tlenu i składników odżywczych. W efekcie kwiaty są bujne i zdrowe. 

Działanie keramzytu na rośliny doniczkowe

Keramzyt zapewnia roślinom doniczkowym odpowiedni drenaż. Jak dokładnie działa na kwiaty?

  • Zapobiega przelaniu

Warstwa keramzytu skutecznie pochłania nadmiar wody, chroniąc przed nim rośliny.

  • Zapobiega przesuszeniu

 Keramzyt chroni ziemię kwiatów przed przesuszeniem gleby, co jest ważne, szczególnie podczas gorących dni. Kuleczki mają zdolność zatrzymywania wody.

  • Nadaje odpowiednią strukturę glebie

Keramzyt zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju korzeni, przez co lepiej rosną. 

  • Zwiększa wilgotność powietrza

Wokół roślin panuje większa wilgotność, co jest ważne w przypadku wielu gatunków. 

Jak stosować keramzyt na rośliny doniczkowe?

Keramzyt możemy zastosować jako warstwę drenażową dla roślin. W tym celu wsypujemy na dno doniczki kilkucentymetrową warstwę. Dorym rozwiązaniem jest też warstwa izolacyjna z kuleczek. Umieszczamy je wtedy na powierzchni ziemi, zapobiegając nadmiernemu parowaniu.

Innym sposobem jest wymieszanie keramzytu z ziemią w proporcji 1:4. Dzięki temu ulepszamy strukturę gleby i właściwości drenażowe. Z kolei najlepszą wilgotność wokół roślin zapewni ustawienie doniczek na tacy z wodą i keramzytem

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie