Reklama
Reklama

Sadzisz lawendę? Rozsyp to wokół niej, a będziesz cieszyć oczy morzem fioletowych kwiatów

Lawenda to roślina, która pojawia się w wielu ogrodach i przyciąga spojrzenie swoimi ozdobnymi, fioletowymi kwiatami. Jest to gatunek o wielu właściwościach, który od lat zachwyca i sprawia, że wiele osób chce sadzić tę roślinę na swojej działce. Podpowiadamy, jak dbać o lawendę oraz co rozsypać wokół niej, aby cieszyć się morzem pięknych kwiatów.

Lawenda jest popularną rośliną, którą możemy spotkać w wielu miejscach. Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie jej w swoim ogrodzie, gdzie zachwyca swoimi pięknymi kwiatami. Jednak, aby było ich dużo, musimy odpowiednio zadbać o lawendę. Podpowiadamy, jak to zrobić i co rozsypać wokół niej, aby bujnie kwitła.

Dlaczego warto mieć lawendę w swoim ogrodzie?

Lawenda jest barwną i atrakcyjną ozdobą ogrodu. Jednak to nie jedyna jej zaleta, ponieważ roślina ta posiada wiele właściwości, które wykorzystywane są w kosmetologii oraz medycynie. Szczególną popularnością cieszy się olejek lawendowy, pozyskiwany właśnie z tej rośliny, który wpływa pozytywnie na zdrowie i urodę.

Oprócz tego wiele osób decyduje się również na wykorzystanie niezwykłego aromatu lawendy, używając jej np. jako wypełnienia do woreczków, umieszczanych w  szafach. Nie zapominajmy także, że lawenda odstrasza komary, muchy, meszki i kleszcze. Wynika to z jej zapachu, który w naturalny sposób odpycha insekty i sprawia, że trzymają się one z dala od naszego ogrodu.

W Polsce najczęściej spotyka się cztery gatunki lawendy: wąskolistną, pośrednią, wielodzielną oraz francuską. Najpopularniejsza jest lawenda wąskolistna, która kwitnie zazwyczaj w wakacje, w lipcu i w sierpniu. Cechują ją fioletowe kwiatostany, które pojawiają się na szczycie bezlistnych łodyg. Warto jednak wiedzieć, że pomimo iż z lawendą najczęściej kojarzy się właśnie barwa fioletowa, to istnieją również odmiany o kwiatach białych, różowych oraz purpurowych.

Kiedy powinniśmy sadzić lawendę?

Sadzenie lawendy najlepiej przeprowadzać wiosną lub jesienią. Wtedy to musimy wybrać dla naszej rośliny nasłonecznione stanowisko, które równocześnie ma przepuszczalną i dobrze zdrenowaną glebę.

Warto także pamiętać, że roślina ta najlepiej rozwija się w ziemi zasadowej, która zawiera wapń. Natomiast nie toleruje ona gleby słabo przepuszczalnej, gliniastej i zbyt kwaśnej. Lawendę możemy wysadzać bezpośrednio do gruntu albo uprawiać ją w odpowiednio dużych doniczkach.

Czytaj również: Ta roślina jest idealna dla początkujących. Sprawdź, jak dbać "stopę słonia"

Nawożenie lawendy. Co rozsypać wokół, aby bujnie kwitła?

Po posadzeniu lawendy musimy zadbać o bardzo ważny zabieg, jakim jest nawożenie. Dzięki temu roślina będzie bujnie rosła i obsypie się urokliwymi, fioletowymi kwiatami. W tym celu możemy użyć gotowych nawozów ze sklepów. Jednak warto sięgać po naturalne sposoby pielęgnowania roślin i samodzielnie przygotować odżywczy i naturalny nawóz dla lawendy.

Wystarczy, że skorupki po gotowanych jajkach wysuszymy, rozdrobnimy i wymieszamy z glebą. Dzięki zawartości wapnia skorupki będą wspierały wzrost rośliny. W dodatku w ten sposób wzmocnimy lawendę i przyczynimy się do bujnego kwitnięcia.

O czym jeszcze pamiętać w trakcie pielęgnacji lawendy? Ten zabieg jest kluczowy

Oprócz tego powinniśmy również zadbać o regularne przycinanie lawendy, jeśli chcemy, by zdrowo się rozwijała. Dzięki systematycznemu wykonywaniu tego zabiegu cięcie będzie stymulowało wzrost rośliny i zachęci ją do intensywnego kwitnienia. Lawendę powinniśmy przycinać dwa razy w roku. Raz po zimie, wykonując wiosenne cięcie, a drugi raz latem po okresie kwitnienia.

Cięcie wiosenne przeprowadzamy na początku kwietnia i dotyczy ono gałązek niezdrewniałych. Musimy skrócić je o około 1/3 długości, tnąc powyżej nieulistnionych części pędów. W ten sposób przygotujemy roślinę do zbliżającego się okresu kwitnienia.


Zobacz też:

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin