Reklama
Reklama

Chcesz, by plony były zdrowe i obfite? Nie zapomnij o użyźnieniu gleby w tym terminie

Po zimie gleba wymaga naszej pielęgnacji, ponieważ gdy pola przykryte są śniegiem lub lodem, ziemia może tracić wiele składników odżywczych. Jeśli odpowiednio o nią nie zadbamy wiosną, to nie możemy liczyć na obfite i zdrowe plony. Podpowiadamy, jak i kiedy użyźnić glebę po zimie, aby z sukcesem uprawiać rośliny.

Zimowy czas to ciężki okres nie tylko dla roślin, ale i dla gleby. Podczas mrozów ziemia może tracić wiele składników odżywczych. Wobec tego, jeśli chcemy, by uprawiane w niej rośliny rosły bujnie i zdrowo, powinniśmy odpowiednio zadbać o glebę. W tym celu należy ją użyźnić i dopilnować kilku  podstawowych kwestii.

Od czego zacząć pielęgnację gleby? Ten krok musisz wykonać jako pierwszy

Odżywienie gleby po zimie to bardzo ważny zabieg, jeśli zależy nam na obfitych plonach. Cały ten proces możemy podzielić na kilka kroków, a każdy z nich ma duże znaczenie dla naszej ziemi.

Przede wszystkim prace wspomagające glebę po zimowym okresie należy rozpocząć już na samym początku marca. Wtedy to bierzemy się za uporządkowanie terenu. W tym celu usuwamy wszystkie chwasty i resztki roślin oraz inne zanieczyszczenia.

Przy okazji plewienia warto usunąć również kamienie oraz rozbić bryły ziemi. W przypadku, gdy ziemia jest bardzo twarda, powinniśmy przekopać ją na głębokości 15-30 cm. Dzięki temu spulchnimy glebę i napowietrzymy ją, co korzystnie odbije się na przyszłych uprawach. Do tej czynności możemy użyć wideł, glebogryzarki lub łopaty.

Czytaj również: Gdy krzaczki pomidorów podrosną, wbij to w łodygi. Choroby będą je omijać

Jak użyźniać glebę? Ta metoda jest najlepsza

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o właściwą strukturę gleby. Wobec tego podczas ożywiania gleby po zimie niezbędnym krokiem będzie użyźnienie jej. W tym celu możemy do piaszczystej ziemi dodać nieco mielonej gliny lub kompostu. Natomiast w przypadku podłoża zbitego oraz gliniastego, powinniśmy przekopać ziemię, napowietrzyć ją oraz wymieszać ze żwirem lub drobnym piachem.

Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że większość roślin preferuje pH gleby na poziomie 6,0-7,0.  Wobec tego chcąc przywrócić neutralny odczyn pH gleby, powinniśmy wymieszać ją z dolomitem lub wapnem. Natomiast, jeśli chcemy zakwasić ziemię, to należy zaaplikować korę sosnową lub kwaśny torf.

Kolejnym krokiem, który musimy wykonać przed zasianiem roślin, jest nawożenie ziemi, jeśli nie wykonaliśmy tej czynności jesienią. Warto w tym przypadku stosować obornik granulowany lub wymieszać ziemię z kompostem.

Niektórzy zalecają także stosowanie mączki bazaltowej, która jest środkiem obfitujący w mikro oraz makroelementy lub minerały takie jak wapń, potas, tlenki żelaza, krzemionka czy magnez. Dzięki przygotowaniu w ten sposób gleby wkrótce będziemy mogli cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami.


Zobacz też:

Sadzenie pomidorów bokiem? Sprawdź, po co robią to najlepsi ogrodnicy

To idealna roślina na balkon. Supertunia Mini Vista zaleje go morzem kwiatów

Ogórki gruntowe sadź w takich odstępach. Inaczej możesz zapomnieć o plonach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | nawożenie