Reklama
Reklama

Ta wierzba przyciągnie wzrok wszystkich sąsiadów. Sprawdź, kiedy ją przyciąć po zimie

Ta piękna azjatycka roślina wciąż nie cieszy się dużą popularnością w Polsce, a szkoda, bo wprowadza do ogrodu egzotyczny klimat. Posadź ją na swojej działce, a na pewno przyciągnie wzrok wszystkich sąsiadów, którzy będą zachwycać się nią każdego dnia. Warunek jest jeden, musisz nauczyć się odpowiednio przycinać ją po zimie.

Wierzba hakuro to japoński krzew, który jednak wyglądem bardziej przypomina maleńkie drzewko. W Azji, w warunkach naturalnych może osiągnąć nawet do 3 metrów, ale uprawiana w ogrodzie dorasta zazwyczaj do około 120 cm wysokości. 

Zakwita na przełomie marca i kwietnia, jednak, by zachwycała urodą, musi rosnąć w odpowiednim miejscu i wymaga starannej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zabiegów, które musisz wykonać wiosną, jest marcowe cięcie wierzby hakuro, które ma na celu utrzymanie jej pięknego, kulistego kształtu.

Uprawa wierzby hakuro. Takie warunki musisz jej zapewnić

Wierzba hakuro, czyli japońska wierzba to garunek odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Nie jest szczególnie wymagający, ale trzeba mu zapewnić słoneczne i wilgotne stanowisko. W naturze porasta bowiem brzegi rzek, stawów i jezior. 

Nadmiar cienia na pewno negatywnie odbije się na jej wiosennym kwitnieniu. Podobnie jak zbyt sucha ziemia. Roślina najlepiej czuje się w glebie żyznej i próchniczej. Jeśli zapewnisz jej takie warunki, na pewno wypuści sporo pięknych zielonych listków i drobnych kwiatów zebranych w kłosowatych kwiatostanach.

Może cię zainteresować: Ogrodnicy kochają te bujnie kwitnące rośliny. Właśnie ogłoszono je Kwiatami Roku 2024

Pamiętaj o cięciu wierzby hakuro wiosną. Dzięki temu będzie zachwycać urodą

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie wierzby hakuro jest jej regularne przycinanie. Gałązki krzewu musisz skracać przede wszystkim po to, aby utrzymać jego ozdobny, kulisty pokrój. 

Jeśli o tym zapomnisz, roślina nie będzie miała zwartej formy, nie będzie pobudzona do wytwarzania nowych pędów i być może nawet zaczną z niej odpadać listki, przez co straci swe walory estetyczne. 

Czytaj również: Tej rośliny wszyscy będą ci zazdrościć. Winogronowa róża zachwyca kwiatami i owocami     

Przycinaj wierzbę hakuro w ten sposób, a przyciągnie wzrok wszystkich sąsiadów

Wiosenne cięcie wierzby hakuro warto przeprowadzać, jeszcze zanim krzew zdąży wykształcić listki, ale po okresie kwitnienia. Podetnij pędy rośliny na długość około 20 cm, a później odczekaj około 5 tygodni i skróć jej gałęzie o jedną trzecią długości w taki sposób, by osiągnęła kształt kuli. 

Pamiętaj również o jesiennym cięciu japońskiej wierzby, które powinnaś wykonać na przełomie sierpnia i września. Nie później, bo wówczas młode pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć przed nadejściem zimy i przemarznąć mimo wysokiej odporności krzewu.

Zobacz też:

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

Piwonie ugną się od kwiatów. Wypróbuj metodę mojej babci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | przycinanie | pielęgnacja roślin | uprawa roślin | krzewy