Reklama
Reklama

Zrób błyskawiczną odżywkę z tego warzywa, a pelargonie obsypią się mnóstwem kwiatów

Chcesz mieć wysyp kolorowych kwiatów na pelargoniach już późną wiosną? Wystarczy, że odpowiednio zadbasz o te zimujące rośliny przed nadejściem nowego sezonu. Należy zastosować pewne zasady pielęgnacyjne oraz odżywić pelargonie naturalnym nawozem. Sprawdź przepis na błyskawiczną odżywkę.

Pelargonie, które zimują w garażu, piwnicy czy na klatce chodowej, potrzebują odpowiedniego wybudzenia ze "snu zimowego". Po zimie ich liście i pędy zazwyczaj są wyciągnięte i blade lub wysuszone. Jak zregenerować rośliny i pobudzić je do wzrostu? Przedstawiamy najważniejsze zasady, w tym nawożenie. 

Pielęgnacja pelargonii po zimie - najważniejsze zasady

Pielęgnację pelargonii po zimie rozpoczynamy wtedy, gdy rośliny zaczną wypuszczać nowe pędy. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie obejrzeć okazy i zwrócić uwagę, czy nie ma na nich oznak zalęgnięcia mszyc lub przędziorków. Jeśli nie, to od razu przechodzimy do ich pielęgnacji. Co zatem należy zrobić wczesną wiosną?

  • Przycinanie

Należy usunąć wszystkie uschnięte i zżółkłe liście, a także poobcinać suche pędy, które obciążają roślinę. Przycinamy pelargonie nad 3-5 pąkiem, zawsze nad liściem. Przycinanie jest ważnym zabiegiem stymulującym wzrost. Dzięki niemu pędy będą gęstsze i tym samym bujnie zakwitną. 

  • Przesadzanie

Pelargonie musimy przesadzić po zimie do nowej doniczki. Wyjmujemy je zatem z tej starej, otrzepując z resztek ziemi. Rośliny te preferują glebę uniwersalną z dodatkiem perlitu. W doniczce natomiast musi być odpływ i dwucentymetrowa warstwa drenażu np. keramzytu

  • Podlewanie i nawożenie

Po przesadzeniu regularnie podlewamy pelargonie, natomiast nawozimy w okresie wiosenno-letnim. Gdy jednak umieścimy je w nowym podłożu, to warto zastosować naturalną odżywkę z ziemniaka. 

Odżywka z ziemniaka do pelargonii, idealna zaraz po przesadzeniu

Ziemniaki są bogate w cenne pierwiastki tj. azot, potas, cynk, fosfor, magnez, wapń, żelazo oraz sód. Wpływają one korzystnie na rośliny, a dokładniej na rozwój ich korzeni, zdrowy wzrost i późniejsze kwitnienie. Właśnie dlatego warto zastosować odżywkę z ziemniaka do pelargonii. Jak ją zrobić?

Wystarczy obrać jednego ziemniaka, pokroić na mniejsze kawałki i zblendować z 0,5 l wody na papkę. Następnie przecedzamy ją przez sito, aby zachować niezbędny płyn. To właśnie nim podlewamy pelargonie raz w miesiącu, aby mieć wysyp kwiatów na balkonie. 

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty | uprawa roślin