Reklama
Reklama

Nie przegap terminu sadzenia lilii. Zakop cebulki w tym miejscu, a będą obficie kwitły

Wiosna to czas intensywnych prac ogrodowych. Warto wśród nich uwzględnić sadzenie cebulek, aby za kilka tygodni cieszyć się barwnymi i pachnącymi kwiatami. Zbliża się również idealny termin na to, by zasadzić piękne i aromatyczne lilie. Podpowiadamy, kiedy się za to zabrać i jak je prawidłowo sadzić, aby rosły zdrowo i bujnie.

Lilie nadają elegancji i uroku każdemu ogrodowi. Są one od wieków cenione ze względu na swoją niezwykłą urodę, różnorodność oraz feerię barw, jakie mamy do wyboru. Warto więc posadzić je na swojej działce. Sprawdź, jak to zrobić i gdzie najlepiej umieścić cebulki, aby zapewnić im idealne warunki do wzrostu.

Kiedy sadzić cebulki lilii? O tym terminie musisz pamiętać

Chcąc cieszyć się pięknymi liliami w ogrodzie, które będą zdobić go aż do jesieni, musimy wiedzieć jak i kiedy przeprowadzić sadzenie cebulek. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że termin ten jest zależny od odmiany, którą wybierzemy.

Jednak dla większości z nich najlepszym momentem na posadzenie jest wiosna, a dokładniej kwiecień i maj. Jest to czas, gdy cebulki mogą się dobrze ukorzenić i nabrać witalności oraz sił do kwitnienia. Wyjątek stanowią lilie białe, które powinno się sadzić w sierpniu.

Czytaj również: Wysiej te kwiaty jednoroczne już teraz. Będą cieszyły oko przez wiele miesięcy

Gdzie najlepiej sadzić cebulki lilii? To miejsce to gwarancja sukcesu

Lilie najlepiej sadzić na żyznych oraz przepuszczalnych glebach. Warto jednak przed zakupem danego gatunku sprawdzić, jakie są jego preferencje co do stanowiska. Na przykład lilie azjatyckie dobrze czują się na glebach lekko kwaśnych, a lilie białe na ziemi o odczynie zasadowym.

Bardzo ważne jest także to, gdzie w ogrodzie zakopiemy nasze cebulki. Należy więc pamiętać, że lilie najlepiej rozwijają się w miejscach z dostępem do słońca, ale na stanowisku, które równocześnie jest osłonięte przed intensywnymi promieniami w południe. Wobec tego idealne miejsce to takie, gdzie jest jasne, ale rozproszone światło. Dodatkowo lilie nie mogą być narażane na podmuchy wiatru, który szkodzi ich delikatnym łodygom oraz kwiatom.

Jak sadzić lilie? O tym musisz pamiętać

Warto także wiedzieć, jak prawidłowo sadzić lilie, aby mogły się one zdrowo rozwijać. Cebulki powinny być umieszczane na głębokości, będącej trzykrotnością ich wielkości. W praktyce oznacza to, że jeśli cebulka ma około 5 cm, powinna być sadzona na głębokości 15 cm.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest zachowanie prawidłowego odstępu pomiędzy sadzonymi roślinami. W przypadku lilii zaleca się, aby była to odległość 25 cm. Natomiast w przypadku odmian, charakteryzujących się bujniejszym wzrostem, warto rozważyć nawet i większe odstępy.

Nie zapominajmy także o tym, by po posadzeniu obficie podlać nasze lilie. Jest to kluczowe, ponieważ pomaga to roślinom się zaaklimatyzować i rozpocząć proces wzrostu. W następnych tygodniach również musimy zadbać o to, by gleba była stale wilgotna, ale nie przemoczona.

Zobacz też:

Zasadź na parapecie to zioło. Zastąpisz nim niezdrową przyprawę do rosołu

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin